Инициатива 2020, която стартира от утре, цели да очертае по-далечен хоризонт в развитието на България до 2020 г., като провокира широка дискусия с активното участие на гражданите по най-важните за страната проблеми. Инициативата е насочена към всички експерти и мислещи, активни българи, като чрез нея ще бъде осигурен форум за техните идеи и предложения.

Така проектът цели да включи активно цялата българска общественост в дискусия по дългосрочното развитие на страната по четири основни теми: Икономика и финанси; Глобално затопляне, енергетика, екология и земеделие; Образование, наука и информационно общество; Туризъм, инфраструктура и транспорт.

Националният форум ще протече в периода 8 април–13 май, като инициативата е отворена за предложения от всички българси граждани. Най-интересните от тях ще бъдат публикувани в националните медии, а авторите им ще бъдат поканени за участие в дискусиите на кръглите маси по обявените четири теми, които ще оформят ядрото на дискусиите.

Модератор на първата тема ще бъде Цветелина Бориславова, която пред DarikFinance.bg разкри още подробности около инициативата.

 

Каква е целта на проекта 2020 и още по-важното – с какво той е по-различен от това, което сме виждали досега?

По-различното е това, че в центъра на проекта е създаването на интернет сайт /www.2020.bg/, който трябва да просъществува дълго във времето.

Ние виждаме, че вече много хора комуникират активно през интернет, а идеята е максимален брой хора да бъдат привлечени, да участват в тази инициатива, преценихме, че е най-разумно да се създадем такъв сайт, който да е в центъра на проекта.

Иначе около него правим пет кръгли маси, като те започват от утре /8-ми април/, когато е и първата дискусия. По-скоро става въпрос за групи-теми, защото те са много големи, като идеята е да се предизвика мисленето на хората, да се предизвика говорене по тези приоритетни теми и това говорене да върви през сайта. Като не става въпрос за това, кой какво е чул или видял, а да казва как вижда развитието на България, да дава идеи, предложения и решения.

Защо точно 2020?

Защото искахме да направим една по-дългосрочна перспектива и през нейната призма да се дават решения за излизане от кризата, например.

Освен това в един сайт човек търси достъпността, а именно 2020 се помни лесно.

Какви хора ще могат да споделят вътре в сайта?

Абсолютно всеки българин може да участва в обсъждането на важни приоритетни теми. Като пак казвам, ние сме се концентрирали в четири групи теми, но всеки е свободен да добави още, защото този сайт ще съществува впоследствие, а темите постепенно се изместват, приоритетите също.

Първата група от теми е Икономика и финанси. Останалите теми следват всяка сряда, за да може да се отразяват и чрез нашите медийни партньори. Това са Дарик радио, DarikFinance.bg, вестник 24 часа, вестник Капитал, Канал 1.

Втората тема ще бъде Глобално затопляне, енергетика, екология и селско стопанство – много обширна, както вече на няколко пъти отбелязвам. Трета е Образование наука и информационни технологии и четвъртата е Туризъм, инфраструктура и транспорт. Последната кръгла маса е за среща с представители на политическите сили, на която ние да обявим за съществуването на този сайт.

Т.е. вие обхващате всички основни акценти от всекидневието завършвайки с това, какво мислят тези, които след това ще управляват страната...

Точно така, най-актуалните неща. Но идеята е през този сайт ние да кореспондираме дългосрочно с управляващите, независимо от това кои са те. И не само това, а след като сме предложили някакви идеи, и ако те са ги одобрили, ако ние работим съвместно, защото това се случва в много държави успешно, да търсим действителни резултати от тяхната работа.

Да не остане всичко само на вербално ниво.

Да. А като свършат кръглите маси сайтът остава да работи за комуникация между хората, но и с правителството.

Те какво мислят за проекта, имате ли тяхната позиция?

Още не сме разговаряли с тях в интерес на истината, защото това е проект на гражданското общество. В основата на целия проект стоят - Фондация Кредо Бонум, Фондация Капитал и Центъра за либерални стратегии и се подкрепя от Световната Банка.