Венецуелският президент Уго Чавес ще се подложи на поредна операция заради заболяването си.

В същото време финансовите пазари и венецуелците започнаха да се замислят какво ще се случи, ако Чавес не се пребори с рака, пише Wall Street Journal.

Цените на венецуелските активи започнаха да се покачват, след като инвеститорите очакват болестта на Чавес да го принуди да се оттегли от поста си. Надеждите са за евентуална промяна в политиката на правителството.

Очевидно всеки очаква най-лошото за здравето на Чавес и сме „във фазата на обратното броене”, обясняват анализатори от Jefferies & Co.

Според Конституцията на Венецуела нови избори трябва да се проведат до 30 дни след смъртта на президента или оттеглянето му от поста.

Принципно смятаме, че случващото се в страната доближава опозицията до властта, а пазарът ще получи дългоочакваната смяна на режима. Въпреки това сме на мнение, че в средносрочен план инвеститорите трябва да сдържат ентусиазма си, коментират от Nomura.

Икономиката на Венецуела отчете ръст от около 5% през тази година, най-вече заради правителствените разходи около изборите през октомври. Въпреки това сериозен проблем остава надценената валута.

Повечето икономисти очакваха правителството да девалвира боливара през януари, но най-вероятно подобна стъпка ще бъде отложена, ако се стигне до нови избори. Като цяло обаче се прогнозира драматично забавяне на икономическия ръст, допълва WSJ.