Парламентът отхвърли петия вот на недоверие към правителството. Този път искането на БСП и ДПС за оставка на кабинета беше заради провал в областта на правосъдието и вътрешните работи. 

В подкрепа на искането за оставка гласуваха 72 депутати, против него гласуваха 136 депутати, двама се въздържаха. За да мине вотът, беше нужно за него да гласуват 121 народни представители.

От Синята коалиция още при дебатите заявиха, че няма да участват в гласуването. Изненадващо депутатите от Атака не влязоха в залата и също не взеха участие във вота, въпреки че в аванс бяха казали, че няма да подкрепят кабинета. Очаквано против вота гласуваха депутатите от ГЕРБ и независими народни представители.

В залата по време на гласуването дойдоха и част от министрите от кабинета „Борисов" - Цветан Цветанов, Николай Младенов, Аню Ангелов, Диана Ковачева и Лиляна Павлова. Както при дебатите, така и при гласуването министър-председателят Бойко Борисов не се появи в пленарната зала. На гласуването не дойде и лидерът на ДПС Ахмед Доган.

По време на дебатите по вота в сряда опозиция и управляващи взаимно се обвиняваха кой е по-виновен за негативните оценки в последния доклад на Европейската комисия.

Според опозицията докладът е доказателство за неспособността на правителството да продължи да управлява страната.

От ГЕРБ пък контрираха, че по време на тройната коалиция критиките са били най-остри. По време на дебатите вътрешният министър Цветан Цветанов даде заявка ГЕРБ да управлява още един мандат: „Искам да ви уверя, че българското правителство в сектора за сигурност ще продължи да работи по същия начин, защото знаем, че макар и по-бавно, времето, в което страната ни ще бъде сигурна и ще бъде оценена по достойнство от ЕС, ще бъде факт - 2013-а година, декември, когато отново ПП ГЕРБ ще бъде пред вас". 

Неговото изказване предизвика желанието на лидера на РЗС Яне Янев и независимия депутат Валентин Николов също да вземат думата.

„И на Цветан Цветанов трябва приживе да му направите паметник", заяви от парламентарната трибуна лидерът на РЗС.

„На следващия вот на недоверие много моля да поканите сериозни медицински екипи и най-вече от четвърти километър, защото аз съм много разтревожен за здравето на някои от преждеговорившите", каза Валентин Иванов.

Първият вот на недоверие (неуспешен) - през октомври 2010 г., беше по инициатива на БСП и ДПС, заради политиката в сферата на здравеопазването.

Вторият, също неуспешен, опит за парламентарно бламиране на правителството на премиера Бойко Борисов, беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 г. и отново внесен от Коалиция за България и ДПС.

Месец след това - през юли миналата година, беше иницииран и третият, отново не минал вот на недоверие, за "провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, провалено членство в Шенген, полицейщина и нарушаване на основни човешки права". Той отново беше на Коалиция за България и ДПС.

В началото на април т.г. Коалиция за България и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спиране на проекта за АЕЦ"Белене" и провалената енергийна политика на България. По-късно съвносителите от "Атака" оттеглиха подписите си и така подписката беше анулирана, а вотът не се състоя.

 

В началото на миналата година (януари 2011 г.) мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател Борисов вот на доверие.