Международният валутен фонд заяви, че Китай и други нововъзникващи икономически сили ще получат по-голяма роля в управителния съвет на Фонда, предаде Асошиейтед прес, цитира БТА. Китай ще стане третата по сила на вота членка на МВФ, изпреварвана само от Съединените щати и Япония.

 

Управляващият директор на МВФ Доминик Строс-Кан обяви структурните реформи след вчерашната среща на борда. "Новите промени в световната икономика сега ще бъдат отразени и в промени във Фонда", заяви Строс-Кан. Променените реалности издигат силата на вота на Китай над тази на европейски сили като Германия, Великобритания и Франция.


"Това историческо споразумение е най-съществената реформа на ръководството в 65-годишната история на Фонда и най-голямата промяна на влияние в полза на нововъзникващи пазарани икономики и развиващи се страни като признание на растящата им роля в глобалната икономика", каза още директорът на МВФ.

САЩ продължават да държат 17-процентов дял от вота в МВФ, което на практика им дава право на вето, защото по-важните решения изискват 85 процента мнозинство, за да бъдат приети.

Промените предвиждат също разширяване на групата на страните, които имат гарантирано място в борда на Фонда, от пет на десет. До момента САЩ, Япония, Великобритания, Франция и Германия бяха постоянно представени в 24-членния борд. Сега към тях се присъединяват Китай, Индия, Бразилия, Италия и Русия.