ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР

Щатският долар приключи изминалия ден разнопосочно спрямо останалите основни валути, като не успя да задържи силните си позиции по отношение на еврото от предходната сесия и отново се доближи до психологическата граница от 1.50. Факторите, които предизвикаха движенията в кросовете на „зелените пари”, бяха няколко макроикономически данни, изнесени през деня, но с най-голямо влияние се откроиха коментари от страна на президента на Федералната банка в Сейнт Луис. Според Джеймс Булард, ако съдим по мерките, предприети от щатската централна банка по време на предишните две рецесии, е напълно възможно основната лихва в страната да не бъде променяна до началото на 2012 година.

Въпреки че през настоящата година Булард не е сред членовете на Федералната комисия по отворените пазари, които гласуват по отношение на лихвите, през 2010 година той ще има правото да бъде част от официалните представители на Фед, които ще могат да определят водената от институцията монетарна политика.

В момента дори най-оптимистичните прогнози сочат, че основната лихва на Федералния резерв няма да бъде увеличена поне до втората половина на следващата година. Имайки предвид постоянно нарастващата безработица обаче, можем да очакваме запазване на цената на заемния ресурс и за по-дълъг период от време.

От макроикономическа гледна точка новините отвъд Океана бяха разнопосочни и по този начин не оказаха съществено въздействие върху щатския долар. Индексът на потребителските цени нарасна с 0.3% през октомври, което е показателно за частично възстановяване на потреблението. От друга страна обаче, станахме свидетели на негативни данни за жилищния сектор в САЩ, след като началното жилищно строителство за изминалия месец се срина с над 10% спрямо септември. В допълнение към това разрешителните за строеж също отчетоха по-силен от очакванията спад, отразявайки факта, че пред жилищното строителство все още предстоят несигурни времена.

Британският паунд приключи деня като една от най-слабите валути на форекс пазара, след като изнесеният в ранната част на сесията доклад от последната среща на Английската централна банка показа различия между членовете на Монетарната комисия към банката. По време на последното заседание на институцията е имало разминаване относно размера на средствата по програмата за изкупуване на финансови активи. Въпреки че 7 от членовете на банката са гласували за увеличение в размер на 25 милиарда паунда, един от представителите е пожелал запазване на предишната сума от 175 милиарда паунда, докато в същото време е имало и предложение за нови 40 милиарда паунда за стимулиране ликвидността в икономиката.

През последните няколко седмици няколко официални лица от АЦБ, включително и президентът й Мервин Кинг, недвусмислено обявяваха, че институцията не трябва да пренебрегва възможността за нови мерки, които да подпомогнат по-бързото излизане от рецесията. Тези коментари подсказват, че е напълно възможно напрежението върху паунда да продължи да расте заради все още високите рискове през местната икономика.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР

EUR/USD

Open – 1.4875; High – 1.4990; Low – 1.4857; Close – 1.4963

 

Евро/долар се намира в низходящ тренд след 1.5047, който на фона на възходящото движение от началото на март насам изглежда просто корективен. За да остане такъв, двойката трябва да се задържи над изобразената на графиката тренд линия, която понастоящем е проектирана при 1.4758. Преди това силна подкрепа се очертава още при 1.4810.

В посока нагоре престоят съпротивите на 1.4990 и 1.5014, като преодоляване на второто ниво ще бъде знак за подновяване на дългосрочния възходящ тренд.

GBP/USD

Open – 1.6810; High – 1.6844; Low – 1.6713; Close – 1.6746

Въпреки че не успя да продължи възходящия си тренд след 1.5706, това движение при паунд/долар е валидно, докато двойката се намира над 1.6515. Докато кабелът е разположен над това ниво, вероятността за продължаване на покачването е по-голяма. Първа цел в посока нагоре е 1.6844, следвана от 1.6876 и най-високата стойност за тази година при 1.7041.

USD/JPY

Open – 89.24; High – 89.48; Low – 89.00; Close – 89.30

 

Тесният рейндж, в който се движеше долар/йена по време на вчерашната сесия, не води до съществена промяна в техническата картина при двойката спрямо вчерашните ни прогнози. За подновяване на низходящото движение е необходимо преодоляването на двете дневни дъна при 88.73. При техен пробив ще наблюдаваме тест на 88.00. Критично ниво с оглед на спада от 92.32 продължава да бъде 90.60.