Подаването на неверни финансови отчети на фирмите трябва да бъде криминализирано. За това се обявиха от Асоциацията за противодействие на икономическите измами.

Според експертите - повечето от фирмите у нас водят данъчно счетоводство, в което не се обявяват реалните приходи и разходи на компаниите. Заради укриването на данъци обаче държавата губи милиарди.

Фирмите не обявяват част от приходите си, но използват тези пари, за да плащат заплати на служителите си. Така - според документите, един служител се осигурява на минимална заплата или на минималния праг за неговата професия, но получава доста по-високо възнаграждение. Разликата между осчетоводената заплата и реално полученото от служителя е от необявени приходи за фирмата.

Друго често нарушение на работодателите е да удържат на служителите си пари, които самите работодатели трябва да платят за осигуровки. Така например жена от Варна е подала сигнал в асоциацията, че се подписва на фиш за заплата от 600 лева, но реално получава 200 лева, защото работодателят я кара да си плаща и осигуровките, които по закон е длъжен той да внася в Националния осигурителен институт, както и парите за транспорт, които по договор й се полагали.

От асоциацията сигнализираха още, че много фирми изготвят различни финансови отчети, за да ги представят пред различните институции. За данъчните се изготвят отчети с големи разходи и малко приходи, докато пред банковите институции се представят други цифри. По този начин фирмите получават кредити, които често не могат да обезпечат.

Най-добрият начин за борба с тези измами е инвентаризация на място във фирмите, смятат от асоциацията.  От там бяха категорични, че досега е липсвала политическа воля за това.