За България голямата тема е какво може да ни изведе от опашката в Европейския съюз към средата и нагоре. Това заяви еврокомисарят, отговарящ за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева. В предаването "Седмицата" на Дарик радио тя поясни, че, за да излезе страната от опашката на ЕС, трябва да се избере модел за растеж и обединяване на държавата, на правителството, на бизнеса, на гражданите около идея, която работи за всички.

Ако погледнем ситуацията в България, виждаме две неща, които са много тревожни. Едното е, че нашите деца стават все по-малко грамотни. Ние имаме отлични деца, печелещи олимпиади, но средното ниво на българчетата отива много тревожно надолу – посочи българският комисар.

Второто нещо е, че безработицата се увеличава. Ако ги виждаме тези две неща и си кажем - ние искаме след 5-10 години страната ни да бъде оптимистична и хората да живеят добре, ние трябва да изберем посока. А изборът на посока не е лесна работа, защото трябва да изберем, трябва да се обединим около нея и след това трябва да я следваме, каза Георгиева.

„На мен ми е много на сърце това – да се позиционираме на базата на високо образовани българи и да си изберем модел на растеж, който популярно сега се нарича зелен растеж", коментира Кристалина Георгиева.

Зеленият растеж у нас ще се стимулира от три неща - санирането на сградите, за което можем да използваме пари от европейски фондове, зеленото земеделие и да въведем продукти като вятърни мелници, които са доказани като качество и ефективност, поясни Кристалина Георгиева.

На въпрос, ако Бойко Борисов стане президент, дали Георгиева ще стане премиер, еврокомисарят отговори: "Аз имам работа, гледам си я. Искам да има система на превенция в Европа, която да работи много добре и да покажем тази година, че знаем къде са рисковете. Моята работа е много важна, опира до здравето и живота на хората. Ако мога да направя така, че по-малко хора да умират, аз ще съм си свършила работата. Това е задачата ми през тази и следващите години".