Най-песимистичните нагласи и очаквания на българите за бъдещето на страната в сравнение с последните три години регистрира НЦИОМ в края на февруари.
С 12 процента намаляват оптимистите за бъдещето на страната в сравнение с пролетта на 2006 г. и сега те са 41 процента, а песимистите нарастват с 8 на сто, до 45.5 процента, показват данни от национално представително проучване на НЦИОМ, направено между 19 и 27 февруари сред 1000 души, предаде БТА.
С 9 процента намаляват оптимистите за собственото си бъдеще - 42.1 на сто, а със 7 на сто нараства делът на песимистите - 46.3 на сто през февруари.
Една от основните причина за ръста на песимизма е в опасенията на хората, че кризата ще ги засегне пряко и че за дълго време ще загубят част от постигнатото през годините на прехода, коментира Христо Солунов от НЦИОМ.
Няма сфера, в която за последните три месеца да не нарастват чувствително притесненията на хората от възможни неблагоприятни последици от кризата. Обща 47,1 на сто се опасяват, че могат да останат без работа и в бъдеще да се окажат без средства за препитание.
Две трети се страхуват дали занапред ще могат да си позволят обичайните покупки на вещи за лична употреба. За 60 на сто е под въпрос плащането на сметките за ток, парно, вода. Общо 53 на сто се опасяват, че няма да имат достатъчно пари за стоки от първа необходимост - храна, лекарства.
Три четвърти от българите с кредитни задължения смятат, че ще имат проблеми с обслужването им, а обичайната почивка и ремонтите на жилището преминават в категория "недостъпен лукс", посочват социолозите.
Коментари
0