Европейският съюз е този, който ще определи икономическото бъдеще на България. Въпреки това страната трябва да подхожда с определен скептицизъм към финансовите правила, които Брюксел налага.

"Отнасяйте се много скептично към съветите, които ви дава Европейската комисия. Не вярвайте на проповедите за строги бюджетни икономии. България няма сериозни проблеми с държавния дълг, затова - не позволявайте да ви карат да правите жертви в името на тяхната идеология", заяви Кругман.

Това каза пред журналисти във вторник носителят на Нобелова награда за икономика за 2008 г. Пол Кругман минути, след като получи почетната титла Доктор хонорис кауза на Университета за национално и световно стопанство.

Той неколкократно се извини на журналистите, че не е запознат с българската икономика конкретно и обясни, че "няма магическо решение за преодоляването на икономическата криза" и трябва да се търси преди всичко експертиза за решаването на проблемите, пише "Труд".

Преди това Кругман, който по принцип е скептично настроен към ЕС, изнесе закрита за медиите двучасова лекция пред студенти от УНСС. Той обясни, че в речта си е направил паралел между икономическата криза в момента и голямата депресия в САЩ.

По думите му ЕС в момента работи бавно, заради по-трудната интеграция на икономиките, включени в общността, в сравнение със САЩ.

Кругман смята, че правителствата могат да подпомогнат бизнеса със своите проекти, преди всичко като инвестират в инфраструктура и образование.

Кругман получи Нобеловата награда за икономика през 2008 г. заради развитата от него теория за търговските модели и географските центрове на икономическа активност.