Агенция „Митници“ счита, че няма основание за отнемане на лиценза на Нефтопристанище „Росенец“ преди началото на юни, съобщава БНР. Дотогава складът, собственост на „Лукойл Нефтохим Бургас“, е задължен да монтира измервателни уреди и те да подават информация за количествата гориво. Ако това се случи в срок, лицензът на „Росенец“ няма да бъде застрашен.
Вчера Агенция „Митници“ образува четири дисциплинарни производства срещу митнически служители в Митница Бургас за създаване на условия за манипулиране на данни и за извеждане на акцизни стоки без контрол в данъчен склад Нефтопристанище Росенец на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД.
Производствата се случват след проверка стартирана през февруари. Резултатите от нея показват, че поставените уреди коректно подават информация към системите на Агенция „Митници“. На тази база на 11 април 2013 г. на данъчен склад Нефтопристанище Росенец е издаден Акт за съответствие с изискванията на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС).
В същия ден обаче, след като в координационния център в Централното митническо управление (ЦМУ) в София е констатирано, че едно от вече поставените устройства работи на тестови режим, служители от ЦМУ проверяват съответното устройство и установяват, че някои от поставените митнически пломби са подменени, други липсват, а метрологични стикери са пробити. По тази причина митническите служители веднага започват проверка на място на всички контролни точки.
Във връзка с констатациите на проверяващите данъчен склад Нефтопристанище Росенец, на 12 април отдел „Вътрешно разследване“ в ЦМУ започва проверка в Митница Бургас. Проверката установява, че на 5 април от „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД немотивирано са поискали от началника на Митница Бургас свалянето на няколко митнически пломби, както и за пет дни определени уреди да преминат от работен в тестови режим. Установено е, че в продължение на дни контролните точки са оставени без митнически пломби и без митнически контрол, като по същото време са извеждани големи количества продукти от данъчния склад, а в последствие показателите на уредите са нулирани.
Според Агенция „Митници“ с намесата си служители на Митница Бургас са създали условия за извеждане на акцизни стоки без нормативно изискуемата надеждност и достоверност на данните, предавани към системата на Агенция „Митници“.
Констатирани са предпоставки за унищожаване, подмяна и манипулиране на документи и са установени документални липси и несъответствия. Установено е неспазване на административни процедури, което създава възможност за манипулиране на данни.