За германският канцлер Ангела Меркел датата 23 септември може да бъде началото на края. Точно тогава предстои решително гласуване на поредния спасителен план, на което освен всичко останало, ще проличи има ли бъдеще в голямата политика лидерката на Германия, която от 2005 година ръководи най-важните дела в държавата и в Европа.

Мнението на е на блогър с никнейм Тейлър Дърдън от влиятелния сайт за финанси ZeroHedge.

Всеки път когато дискутираме различните спасителни планове за някоя от страните в еврозоната, някой изтъква аргумента, че това се прави с цел предотвратяване на подобни финансови експлозии някъде другаде в Европа, което би се отразило негативно на пазарите в региона и на общата валута. Въпреки задействаните досега спасителни планове, през последния месец наблюдавахме не само висока волатилност на пазарите, но и разпадане на политическите връзки, които крепят този съюз. В момента германският канцлер, в чиито ръце е голям част от инструментариума за действие, се сблъсква с неодобрение както у дома, така и навън. Ето защо датата 23 септември ще бъде решителна за нея. Може би това ще бъде най-голямата й битка откакто зае позицията канцлер през 2005 година.

Най-големият проблем за Меркел е че действията й се разбират по различен начин от двете публики. За своите в Германия та е надхвърлила границите, прекалявайки с голямата помощ за закъсали страни. За всички останали обаче Меркел не прави достатъчно, за да помогне за разрешаването на дълговата криза в Европа.

Заради целия този натиск, Меркел ще бъде принудена да се оттегли, а ако това се случи, ще настане нова криза, смята блогърът. Това може да сложи край на европейския експеримент, който дори Европейската централна банка няма да може да предотврати.

Тейлър Дърдън цитира и статия от Ройтерс, в която анализатор изброява основните грешки на Меркел, които допълнително настройват нейните опоненти. Стратегическа грешка на канцлера бе решението за затваряне на ядрените централи, взето през месец март сред аварията във Фукушима. Другата й грешка бе неучастието на Германия при гласуването за военна операция в Либия, подкрепена от силите на ООН.

Наближаващите избори в Германия също сковаха Меркел, която може би се страхува да не загуби своя електорат заради непопулярни решения в полза на други държави.

Според анализатора на Ройтерс през следващия месец кризата в еврозоната навлиза в нова фаза именно заради напрежението около Меркел.