*информацията се обновява
Вече се подготвя споразумението за международен газов консорциум и то може да бъде подписано още утре преди срещата на върха на засегнатите от кризата държави в Москва. Това заяви на международна телефонна пресконференция Александър Медведев, заместник-председател на управителния съвет на „Газпром”. Той уточни, че потвърдилите участие са италианската ЕНИ, Газ дьо Франс и Газпром, други обмислят присъединяването си. Целта е той да заплати авансово техническия газ, който ще позволи нормалното транзитиране на синьо гориво за Европа докато Русия и Украйна решат спора си.
Александър Медведев поясни, че цената на техническия газ ще бъде пазарна – около 450 долара за 1000 кубически метра. Създаването на този консорциум е по идея на руския премиер Владимир Путин
Украинското ръководство вече не крие, че е присвоило транзитен газ за сметка на европейските потребители
Украинското ръководство неправомерно е присвоило газ от украинските експортни тръбопроводи и вече не крие, че е направило това в полза на собствените си предприятия и потребители за сметка на европейските. Това казал днес руският президент Дмитрий Медведев в телефонен разговор с британския премиер Гордън Браун.
Украинските власти продължават незаконно да блокират достъпа на руски транзитен газ в газопреносната система на Украйна. Киев трябва незабавно да поднови транзита на руски газ за Европа, заявил Медведев.
Браун и Медведев обсъдили главно въпроса за редовната среща на Г-20 в началото на април в Лондон.
ЕС се готви да преразгледа отношенията с Русия и Украйна, ако до края на седмицата няма решение за възобновяване на газовите доставки
Ако до края на тази седмица няма решение за възобновяване на руските газовите доставки за Европейския съюз, от другата седмица ще започне преразглеждане на отношенията на съюза с Русия и Украйна точка по точка, заяви днес ръководителят на Групата на говорителите на Европейската комисия Йоханес Лайтенбергер.
Все пак главното в този момент е доставките да бъдат възобновени. Руският газ трябва да потече отново към Европейския съюз, добави той.
Надеждите в Европейската комисия са газовият спор между Русия и Украйна, заради който страните в Европейският съюз не получават договорен руски газ, да бъде решен на предложената от Русия газова конференция в Москва.
Комисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс и чешкият министър на индустрията и търговията Мартин Ржиман са готови да тръгнат за Москва днес, посочи Йоханес Лайтенбергер.
И тъй като резултатът от московската среща не може да се предвиди, Европейската комисия е свикала за понеделник следващата седмица заседание на Газовата координационна комисия. Целта на заседанието, за което не са поканени представители на Русия и Украйна, е да се оценят последните развития в обстановка и да се задейства Механизмът за солидарност на Европейския съюз за оказване на помощ на най-засегнатите европейски страни от газовата криза. Според Европейската комисия тези страни са България и Словакия.
Изключително добре информиран източник от Европейската комисия заяви за БТА, че в комисията се разработват мерки за съдействие на България за справяне със сегашното кризисно положение.
България ще получи европейски средства за изграждане на междусистемни връзки с други страни като Гърция за използване на втечнен газ, но все пак това ще изисква известно време за реализиране, а важното сега е да се посрещне създалата се кризисна обстановка, изтъкна източникът.
ЕК иска решаване на газовата криза до края на седмицата
Европейската комисия заяви днес, че очакваните преговори до края на седмицата на тема газовата криза дават на Русия и Украйна последен шанс да докажат, че имат воля да разрешат кризата.
Комисията е на мнение, че срещите в близките дни създават последен и най-добър шанс Русия и Украйна да докажат, че са сериозни в своята решимост разрешат кризата и да покажат, че са „достойни за доверие търговски партньори“, посочи говорителят на ЕК Йоханес Лайтенбергер. На въпрос кога точно изтича крайният срок на комисията, той уточни пред представители на медиите, че „става въпрос за срещите в края на седмицата“.
Днес в Киев трябваше да се състои европейска мини-среща на високо ниво, а утре в Москва – руско-украински разговори. Освен това днес руският премиер Владимир Путин се очаква да пристигне в Германия. В сряда председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу заплаши Русия и Украйна със съд, ако доставките на газ за Европа не бъдат бързо възстановени.
Медведев: Газовият спор излиза извън рамките на руско-украинските отношения
Настоящият конфликт за транзита на руски газ излиза извън рамките на двустранните отношения между Киев и Москва и не може да бъде решен без участието на европейските страни, заяви руският президент Дмитрий Медведев.
За съжаление този въпрос излиза извън рамките на двустранните отношения и юридическата сфера, заяви руският държавен глава на церемония в Кремъл, по време на която посланици на чужди страни му връчиха акредитивните си писма. В сряда Медведев предложи в събота да бъде организирана среща на върха между Русия, Украйна и ЕС, която да се състои в Москва.
ЕС трябва да обясни на Украйна, че е недопустимо да не изпълнява договора за транзит на руски газ, заяви Сергей Лавров
Европейският съюз трябва да прояви солидарност и да обясни на Украйна, че е недопустимо да не изпълнява договора за транзит на руски газ, заяви руският министър на външните работи Сергей Лавров.
Лавров изтъкна, че в ЕС "прекрасно знаят", че Русия от десетилетия е надежден партньор и не е нарушила нито едно споразумение.
Европейските лидери имат интерес да участват в срещата на върха за газовата криза утре в Москва, изтъкна руският първи дипломат. Според него това е една от най-реалистичните възможности за излизане от статуквото.
Разчитаме, че онези, които искат да се реши проблемът възможно най-бързо, ще дойдат на срещата в Москва утре, посочи Лавров.
На срещата са поканени не само членки на Европейския съюз, но и страни като Сърбия, които също изпитват сериозни трудности, отбеляза руският външен министър.
Газпром и Eni ще ускорят работата по изграждането на "Южен поток"
Руският газов монополист Газпром и италианският енергиен концерн Eni се споразумяха да ускорят работата по проекта за газопровода "Южен поток".
Днес ще се проведе редовно заседание на работната група по подготовката за строителството на "Южен поток", а снощи ръководителите на двете компании Алексей Милер и Паоло Скарони разговаряха за актуалността на проекта на фона на газовия спор между Русия и Украйна.
Италия е европейската страна, която е вторият по обем вносител на руски газ.
При сегашната ситуация е особено актуален въпросът за диверсификация на доставките на газ и по-точно за изграждането на "Южен поток", който ще позволи прякото свързване на Русия с Европа и ще укрепи енергийната сигурност на континента", заявява Газпром в съобщение до медиите.
Полша организира в Киев алтернативна “среща за газа”
Полша организира в Киев алтернативна “среща за газа”. Срещата на ръководителите на страните, купуващи руския газ, ще се състои по-късно днес.
Полският президент Лех Качински покани в Киев представители на 10-те страни, пострадали от газовата криза.
Качински ще се срещне със своя украински колега Виктор Юшченко в 11:20 централноевропейско време /12:20 часа българско/.
В момента в Киев се намира полският външен министър Радослав Сикорски, който обсъжда с ръководството на Украйна възникналия газов конфликт.
Полски анализатори отбелязват, че новата инициатива на Качински е опит за срив на “газовата среща” на Москва, която трябва да се състои на 17 януари.
Първанов: Конфликтът Русия-Украйна показва нови стратегически интереси
Не вярвам в идеята на търговските измерения на конфликта между Русия и Украйна. Този конфликт изразява амбиция за нова стратегическа политика, нови стратегически интереси, заяви в лекцията си “Националната сигурност пред нови предизвикателства” президентът Георги Първанов.
В тази връзка президентът изтъкна, че е задължително България да диверсифицира трасетата и източниците на доставка на природен газ. Според държавния глава в периода до преди 2005-2006 г. български политик не е потърсил различни източници на газ. Готов съм да обсъдим надеждността на другите възможни трасета – от Иран, през Каспийско море. „Набуко“ не е техническо свързване на тръби, а нова политика на страните от Запада към страните от Черноморския и Каспийски регион. България се приема като доверителен партньор и би могла да бъде сред активните фактори за новата енергийна политика на Европейския съюз, посочи още държавният глава.
Украйна отново отказа да транзитира руски газ
Украйна и днес отказа на руския газов концерн “Газпром” заявка за транзит на 99.2 милиона кубични метра руски газ за Европа, съобщи говорителят на украинската компания “Нафтогаз Украйна” Валентин Землянский.
Землянский потвърди, че транзитът на руски газ през украинска територия продължава да бъде невъзможен.
“Нашият отговор бе същият: първо техническото споразумение, а след това транзита”, каза още говорителят.
Европейският съюз смята, че кризата с газа между Русия и Украйна ще има сериозни икономически и политически последствия за двете страни, заяви чешкото председателство на съюза.
Посланиците на европейските страни се срещнаха с чешкото председателство и изразиха становище, че настоящата ситуация е пагубна за доверието в надеждността на Русия и Украйна съответно като доставчик и страна, осигуряваща транзита на енергийни продукти, посочи в изявление председателството.
Двадесет и седемте смятат, че ситуацията ще има сериозни финансови, икономически и политически последици за Москва и Киев, допълни то.
Консорциумът за транзит на газ през Украйна готов днес
Участието на газови компании в европейския консорциум, който ще осигури газ на Украйна, за да помогне за възобновяването на транзита на газ за Европа ще започне в петък, съобщи главният изпълнителен директор на ЕНИ Паоло Скарони.
Скарони обясни, че консорциумът ще достави газа, необходим, за да се приведат в действие тръбите и помпените станции в Украйна и да заработят отново докато Русия и Украйна работят по споразумение за доставките и правата за транзит. По този начин консорциумът, с участието на Газ дьо Франс, на австрийска компания и на германската ЕОН ще позволи газовите доставки за Европа да тръгнат незабавно, като се поставя въпросът за заплащането на газа, който ще бъде доставен от тях до постигането на споразумение между Москва и Киев. Общо 1.500 милиона кубически метра газ ще трябва да бъдат доставени, които впоследствие трябва да бъдат върнати на консорциума в газ, когато спорът приключи.
Вчера украинският премиер Юлия Тимошенко и канцлерът на Германия Ангела Меркел обсъдиха ситуацията около транзита на руския газ за Европа през украинска територия и пътищата за преодоляване на кризисната ситуация, съобщиха от пресцентъра на украинското правителство.
Тимошенко запозна Меркел с последните предложения на украинската страна за преодоляване на кризата. В частност с изпратения до европейската и руската страни проект на техническо споразумение за транзит, както и с телефонния разговор с руския премиер Владимир Путин и постигнатата договореност за провеждането на двустранни преговори по газовите въпроси в събота в Москва.
Източник Дарик радио, РИА Новости, БТА, Фокус
Коментари
0