МВФ се завърна в бизнеса, обяви наскоро изпълнителният директор на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан, пише Дойче Веле.
В продължение на дълго време МВФ управляваше огромни финансови резерви от порядъка на $ 250 млрд. и златен резерв от 3200 т. Въпреки това помощите на фонда не бяха особено желани, защото обикновено бяха обвързани с много строги условия и вкарваха в употреба неолиберални инструменти на въздействие. МВФ искаше например постоянното намаляване на бюджетните дефицити и на субсидиите, повишаване на основните лихви и намаляване на социалните облаги. В някои държави, следвали съветите на МВФ, се стигна до гладни бунтове и сериозен социален натиск от страна на най-бедните слоеве на населението. Сред страните от Третия свят МВФ си беше спечелил имиджа на маша в ръцете на богатите индустриални държави.
В хода на световната криза обаче МВФ възвърна предишната си значимост - неговите кредити и съвети отново са търсени и желани по цял свят. Бурно развиващите се страни, които доскоро печелеха от износа на суровини и продукция, както и редица държави в Източна Европа, натрупаха през последните години значителни бюджетни дефицити.
Тези кризи са толкова сериозни, че рискуват да надвишат възможностите на МВФ. Поради тази причина на срещата на страните от Г-20 в Лондон през април беше решено финансовият резерв на фонда да бъде увеличен спешно на $ 500 млрд., с тенденция те да стигнат до $ 1 трилион. С помощта на тези средства МВФ ще може да запълва дупки в бюджетите на закъсали държави.
Тъй като на международния капиталов пазар в момента трудно могат да се набавят нужните кредити, държавите отново се обръщат към МВФ, който преживява истински ренесанс. За това допринася и новата задача на фонда, която е свързана с координацията на контрола над световните финансови пазари. БГНЕС
Коментари
0