Световната икономика ще се забави близо до нулата, след като повече от $ 2 трлн. лоши активи в Съединените щати се отразиха на икономиките от Русия до Великобритания, съобщи Международният валутен фонд.

Загубите на банките от лошите кредити в Америка може да достигнат $ 2.2 трлн., което е значително над прогнозата дадена от МВФ през октомври м.г. от $ 1.4 трлн.

Икономическият ръст в света ще бъде едва 0.5%, което е най-слабото ниво в следвоенната история. През ноември МВФ прогнозираше растеж на световната икономика от 2.2 на сто през 2009 година.

Развитите и развиващите се страни трябва да бъдат по-активни в подкрепата си за насърчаването на търсенето, да се придържат към по-ниски лихвени проценти и фискални стимули, смятат от Фонда.

През 2009 г. БВП на САЩ ще се свие с 1.6%, на Япония с 2.6% и в еврозоната ще има спад от 2%. Предишната прогноза от ноември на финансовата институция продрече спад на американската икономика с 0.7%, на японската с 0.2% и в еврозоната с 0.5 на сто.

Сред държавите от Г-7 с най-голям спад ще бъде Великобритания, като икономиката на Обединеното кралство ще се понижи с 2.8%, спрямо предишните очаквания за спад с 1.3%.

Това е изключително тежка низходяща ревизия, призна Саймън Джонсън главен икономист на МВФ до август 2008 г. и сега старши научен сътрудник във института Питърсън във Вашингтон.

Фондът настоява за "навременно" приемане на фискалните помощи, защото всяко закъснение най-вероятно ще влоши перспективите за растеж.

Източник: Bloomberg