Над 60 на сто от къщите главно в малките градове и по селата са опасни за обитателите си при земетресение, защото са строени без вертикални железобетонни колони.

 

Според доц. д-р инж. Васил Кърджиев от Университета по архитектура, строителство и геодезия най-рискови сгради са тези, изградени само с тухлена зидария и със стоманобетонни плочи, без да са направени вертикални железобетонни пояси ­ колони или стени, съобщава „Монитор“.

„Особено в провинцията преобладаващата част от еднофамилните къщи са от този тип”, поясни той.

 

„При последното голямо земетресение у нас в Перник през 2012 г. се оказа, че най-пострадалите къщи в района са такива Имаше куриозни случаи, когато собственикът е надстроил къщата си с 1-2 етажа, но за да икономиса материали, не е направил колони или стени от железобетон”, добави експертът.

 

Статистиката на сградния фонд у нас сочи, че 37% от къщите са с тухлена зидария и бетонни плочи, а други още 26 на сто са тухли и гредоред.

 

„Нерядко живеещите в кооперациите сами увеличават рисковете за устойчивостта им, като премахват важни носещи елементи от конструкцията.В жилищата се избиват врати в носещи стени. Големият проблем идва и от разбиването на партерните етажи на сградите, за да се отвори място за просторни магазини и заведения с големи витрини“, допълва доц. д.р инж. Петър Христов от УАСГ.