Единствената техническа корекция, която имаше смисъл, е след плащането на заема, кабинетът да може при нужда пак да емитира дълг. Това обаче е нещо дребно, обясни икономистът Георги Ганев пред bTV.

 

Според него да се прекроява законът за бюджета е драматично и дава сигнали, че сериозно нещо в държавата куца. „А в България това не е така”, посочи той.

 

БСП измислиха корекцията в Закона за бюджета, за да върнат ГЕРБ в пленарната зала. Това пък заяви финансовият експерт Кольо Парамов, който заедно с Ганев, се съгласи, че актуализацията е ненужна и подобен управленски ход е наистина „драматичен”.

 

Оставката на правителството е проблемът в момента, не прекрояването на бюджета. Това е политически ход, за да върнат ГЕРБ. През 2009 г. БСП направиха лош бюджет и сега като бумеранг това се върна при Орешарски”, смята Парамов.

 

Той подчерта изказването на премиера, който каза, че БСП решава кога да се подаде оставка. „Той явно не осъзнава, че е премиер на най-сложната държава на Балканите и не може да казва, че когато Станишев се консултира с Доган, тогава той ще подаде оставка.”

 

Финансистът допълни, че през октомври Орешарски е говорил, че приходите са подценени, а сега казва, че са надценени.”Кога той е финансист – когато изчислява или знае истинската картина. Логично е да се питаме по какъв начин той ще продължи да експериментира и ще манипулира управлението”.

 

За да бъде логично прекрояването на приходната част, където се чака недосъбиране на дългове, трябва да има липси. „Това обаче не звучи логично, събирането на ДДС до май върви и до края на март 107 млн. лв . са били задълженията към бизнеса, по данни на финансовото министерство”, посочи Ганев с уточнението, че може и да е станало нещо.

 

Социалните плащания щяха да станат и без ревизия, заяви Пармов, подчертавайки, че няма дупки в бюджета от 1-2 млрд. лв.

 

Пари не могат да се откраднат, но могат да бъдат фаворизирани конкретни фирми, коментираха още експертите и призоваха да се вземат мерки за политическата стабилност.