Конкурс с награден фонд 50 хил. долара набира идеи, които да подобрят стандарта на живот на хората в Централна и Източна Европа. Участниците трябва да предложат идея за въвеждане на технология или технологично решение, които биха могли да произведат позитивен ефект в следващите три години. Целта е да се постигне подобрение в сфери като здравеопазването, образованието и сигурността. Според организаторите на конкурса - Програма Сингулярити Юнивърсити - подобна иновация в региона може да подобри живота на един милион души.
Програма Сингулярити Юнивърсити е водеща технологична програма на изследователския център на американската космическа агенция НАСА в Силициевата долина. Настоящото състезание на идеи започна да набира участници от 1 декември, като в първия му рунд предложения ще се приемат до 15 януари, а след това - във времето от 15 януари - 15 февруари. След тази дата ще се извърши селекция на кандидатите. Имената на полуфиналистите ще бъдат обявени на 15 март, а кои са двамата победители в конкурса ще стане ясни в средата на месец април.
Наградите са две стипендии за обучение в изследователския институт на НАСА в Калифорния. Всяка от стипендиите е на стойност 25 хил. долара. В допълнение финалистите може да получат и други награди, а също и покана да се присъединят към екипа, който ще реализира идеята им за подобряване стандарта на живот в региона на Централна и Източна Европа.
Подобно състезание, но в глобален мащаб, се провежда за втора година. През миналата година организаторите получиха повече от 50 проекта. България вече е печелила награда в лицето на Богдана Ракова. Тя е печелила конкурса с идея за създаване на приложение за мобилни телефони, което да помага на хората с алергии да избягват храните, които ги разболяват, посредством четец на баркодове и ДНК анализ.
За улеснение на кандидатите в настоящия конкурс, Програма Сингулярити е определила координатори, които да помагат на желаещите за участват в десет държави в региона. Отговорникът за България е Райчо Райчев, който е създател на програма „Космически предизвикателства“. За DarikFinance.bg той уточни, че в конкурса могат да участват хора от всякакви възрасти, които имат добро разбиране за технологиите и чиито идеи биха могли да бъдат икономически жизнеспособни.