Да се създаде Министерство на туризма, което адекватно да управлява сектора и да се редуцира ставката на ДДС за всички туристически услуги. Върху това се обединиха политическите сили, които взеха участие в организираната от Националния брод по туризъм дискусия "Туризмът е политика". Някои от изказалите се си признаха, че нищо не разбират от туризъм. Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стоян Сталев пък посочи, че са малко поректите в туризма, коитосе ползват с подкрепата на агенцията, въпреки че секторът е обявен за приоритетен. Предлагаме ви по-интересните моменти от дискусията.

Стоян Сталев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции:
Основен проблем за развитие на сектора е лошото състояние на инфраструктурата. За 6.5 години Турция построи 10 000 км четирилентови пътища, а у нас този процес изостава. Проблем е и преобладавощто мислене, че трябва да развиваве широкомащабен туризъм, а практиката в други страни показва, че не трябва да е така. Вместо да имаме 5-6 големи ски курорта, трябва да развием 30 по-малки, които са добре уредени.

Румен Драганов, изпълнителен директор на Института за анализи и оценки в туризма: Многократно сме говорили, че трябва да има Министерство на туризма, но досега тази тема винаги е била игнорирана. Държавата се е отказала от собственост. Няма ясни правила кой стопанисва културно-историческите обекти в страната и затова куца финансирането на тези обекти, които се нуждаят от изграждането на инфраструктура към тях.
 
Яне Янев, РЗС: - Ние искаме декриминализация в туризма. Считаме,че през последните години в сектора влязоха много нечисти капитали. Чрез туризма се осъществиха незаконни финансови траснфери. Той стана един удобен терен, чрез който "мастити" инвеститори вложиха огромни средства за строителство на нови ихотелски комплекси, но огрмна част от парите не бяха от чужди инвеститори, а от наши олигарси, които просто използваха възможността чрез чужди фирми и схеми за източване на ДДС да се рекламират като големи туристически инвеститори. Ние искаме да знаем откъде е произхода на капитала за всичко това през последните години в туризма. Безусловно подкрепяме създаването на Министерство на туризма. Всяко правителство по време на прехода сочеха туризма като приоритет, но не направиха нищо. Само с министерство проблемите ще могат да се поставят адекватно в Министерски съвет, да се внасят законодателни инициативи.Огромна част от политиците използваха туризма, за да спечелят гласовете на инвеститори в туризма, а не проведоха политика с ясна концепция. Ветеринарните лекари имат закон за съсловието, а в туризма няма.

Владимир Горанов, ГЕРБ: Имаме визия да има министерство, но още дискутираме по детайлите. Ако един министър можеше да реши всички проблеми, в земеделието нямаше да има никакви.Данъчната политика в сектора трябва да бъде максимално неутрална. Парите за реклама не трябва да зависят от приходите от този сектор и трябва да се увеличат неколкократно.

Красимир Каракачанов, Напред: Както е казал Бисмарк - по време на избори и на лов се лъже най-много. Аз не разбирам от туризъм, аз съм потребител и това, което виждам, е, че България е предимно дестинация за бедни чужди туристи, за тези, които се интересуват от алкохолен, а нопследък и от секстуризъм. Министерство на туризма е абсолютно необходимо. Ако залагаме сериозно на този отрасъл е логично да има такова министерство.  Ако обаче поста заемат партийни другари и министър няма да реши проблемите. Нашата теза е за експертно правителство като цяло и на този принцип да се правят назначенията.

Мариана Костадинова, НДСВ: Ние бяхме хората, кеито с браншовите организации през 2002 година променихме Закона за туризма и кат орезултат от това секторът претърпя много сериозно развитие.НДСВ е политическата сила, която създаде Министерство на културата и туризма и съответно ние подрепяме подобна идея, защото очевидно има хаос, който трябва да бъде оправен.

Асен Агов, ДСБ: При нас дискусията е заедно с тази за министерството на културата. Става въпрос за стопанисване на държавна собственост. Трябва чисто законодателно да се реши въпросът и да няма смесване на отговорности. Трябва един път завинаги да се реши този въпрос. Министерски съвет трябва да носи отговорност. Необходимо е консолидиране на браншовите организации.

Донка Соколова, председател на Българската асоциация на туристическите агенции/БАТА/: Наслушахме се на програми,нагледахме се на сеири. Не бива да слагате всички в туризма под един знаменател, който е, че ние всички сме престъпници. Формулата, при която туризмът беше в едно министерство с културата просъществува за много кратко. Никой тук не е категоричен, че трябва да има министерство на туризма.

Бранимир Ботев, Национален борд по туризъм: Досега за 6 години са направени 18 промении в Закона за туризма, повече поправки има самов Закона за земята. Данъците не са само средство за пълнене на хазната, а и метод за стимулиране на дадени отрасли. В момента с изключение на настаняването, всички туристически услуги се облагатс 20 % ДДС. В повечето европейски страни налогът е от 3 до 10%. В ситуация на криза няма правителство в Европа, което да не обърна поглед на туризма като амортисьор на икономиката.

Камен Кичев, Национален борд по туризъм: В предизборна ситуация не очакваме да се вземат каквито и да било мерки, което създава опасност за сезон 2010 и той може да се провали. Крайно време е и ние да имаме платформа за справяне в кризисната ситуация. Австрия, например, преди 3 месеца отпусна допълнително 40 млн. евро само за промоция на зимен сезон 2010. 

Асен Агов, ДСБ: Следващите управляващи ще трябва да се справят с тежък дефицит в бюджета, може да се наложи следващото правителство да ревизира бюджет 2009. Това означава, че всички сметки за намаляване на ДДС в сектора са въпрос на много точни изчисления.
Здравият разум изисква парите за национална туристическа реклама да са процент от БВП съобразно дела на сектора в него.

Мариана Костадинова, НДСВ: Нямаме стратегия за развитие на българския туризъм и следователно защо сме седнали да говорим за бюджет и приходи. До момента, в който не посочим ясна стратегия, няма как да направим бюджета.

Красимир Каракачанов, Напред: Все още унас голяма част от хората смятат, че туризмът е само ски и плажове, а в добре развитите държави не е така. За ставката на ДДС трябва да се направят точни разчети. Парите за реклама, незамисимо колко са, трябва да бъдат изразходвани ефективно.

В дебата не участваха представители на БСП, Лидер, БНД, СДС,ДПС и Атака.