Вестник Труд
"Тримата лидери: Европа ни стимулира"
Властта ще действа "амбициозно и прагматично" при реформите в сектора на правосъдието и вътрешния ред. За това се разбрали вчера участниците в съвета на коалицията. В него участват лидерите на трите управляващи партии БСП, НДСВ и ДПС - министър-председателят Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган. Участниците в заседанието отчели, че се е подобрила комуникацията с Европейската комисия. "Докладът на ЕК трябва да бъде стимул за институциите за продължаване на започнатите реформи и за адекватен отговор на слабостите, посочени в техническия документ на комисията за страната ни", решили тримата лидери. Политическите ръководства на трите партии "са се обединили около приоритетното значение за приемането на Закон за конфликт на интереси, промените в Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, както и за осъществяването на ефективен парламентарен контрол върху Държавна агенция "Национална сигурност".
"Обвинения за Мургина до дни"
Преди дни Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство срещу висши служители на Националната агенция за приходите /НАП/. Обвинението срещу тях е за длъжностни престъпления. Очаква се в началото на следващата седмица срещу бившата вече директорка на агенцията Мария Мургина да бъде повдигнато обвинение. Възможно е тя да отговаря и за изнасяне на класифицирана информация. "Мария Мургина е издавала "методически указания" за прикриване на схеми, с които се е изтачвал ДДС", заявил пред вестника Яне Янев, лидер на "Ред, законност и справедливост". "Приех оставката на Мария Мургина, защото ДАНС й отказа достъп до класифицирана информация", обоснова решението си премиерът Сергей Станишев. Според финансовия министър Пламен Орешарски истинската причина за оставката на изпълнителния директор на НАП е "известна напрегнатост в отношението около ръководството на НАП".
"Левицата сложи на масата мажоритарния вот"
Социалистите сложили пред коалиционните си партньори от НДСВ и ДПС на масата на преговорите вчера поправките в закона за избиране на народни представители. В него се предвижда 58 от депутатите да се излъчват мажоритарно. Според проекта всеки един от сегашните 31 многомандатни избирателни района в зависимост от големината си ще избира един, двама или трима народни представители. Особеността на предложената схема е, че тя не е чисто мажоритарна, а смесена. Гласовете, дадени за мажоритарния кандидат ще се прибавят към тези, получени за пропорционалната листа.
"Борисов влиза в театъра на абсурда"
Инветрюв с Кирил Добрев, депутат и секретар на Изпълнителното бюро на БСП. Поводът е поредната среща на младите социалисти днес, която Добрев определя като кампания. "В нея младите ни активисти ще информират своите връстници за "План БГ 09" - плана за икономическа стабилност във времето на криза, който правителството прие в края на 2008 г. и сега актуализира. Втората амбиция на нашата кампания е да направим малък референдум. Това ще е най-голямото социологическо проучване. В него на живо и в глобалната мрежа ще попитаме българите какъв трябва да е новият ни национален приоритет", казва Кирил Добрев.
"ГЕРБ отказа коалиция на две партии"
В писмо до лидерите на две формации - Николай Свинаров, Българска нова демокрация и Александър Праматарски, Демократическа партия - председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов им отказва партньорство. И се аргументира, че партията му има решение от 2007 г. да се явява самостоятелно на изборите за Европейски и за национален парламент.
Вестник Сега
"Предизборно властта дава още 250 млн. лева за социални проекти"
Решение на съвета на управляващата коалиция. Половин година преди края на мандата и в условията на световна икономическа криза правителството ще преструктурира заложената в бюджета инвестиционна програма, като пренасочи 250 млн. лева от капиталовите разходи на министерствата към инвестиции в социални и инфраструктурни проекти. Целта е да се стимулира реалната икономика и да се създадат нови работни места.
"Животът през януари поскъпна с 0,8%"
След незначителна дефлация в последните месеци на миналата година животът през януари у нас отново започна да поскъпва. Националният статистически институт отчете вчера инфлация от 0,8% спрямо декември м.г. На годишна база - от януари 2008 г. до януари 2009 г., инфлацията е 7,1 на сто.
Вестник Телеграф
"Стотина олигарси точат милиард от бюджета"
Интервю с Яне Янев. По думите му: "Кръгът около Мургина е действал като организирана престъпна група. Очакваме да има арест на част от този кръг, а защо не и на самата Мургина. Всичко това е трябвало да стане преди доста време, но понеже Мургина е покровителствана от определени депутати, не се е осъществило. Скоро ще стане ясно, че тя е управлявала НАП сякаш е частна банка. Олигарсите са толерирани, а изрядните данъкоплатци и почтените фирми са чакали с месеци, дори години."
Вестник 24 часа
"Бързи мерки! Провал на данъчни - равно на провалена държава"
Посочва се, че системата е в много тежко състояние в момента. Общата сума неизпълнени приходи за 2008 г. е около 1 млрд. лева. Липсата на качествена информационна система или нова сграда на НАП са само върхът на айсберга. Има проблеми с качеството на ревизиите, с данъчноосигурителната методология, с изземването на функции от териториалните дирекции. Има огромен проблем с мотивацията на хора и текучеството. И разбира се, има много сериозен проблем с корупцията. Затова е абсдолютно ключово кой ще е новият изпълнителен директор на НАП и какво ще направи. Добре ще е ако поне сложи началото на изчистване на системата, на бързи кадрови решения, бърза промяна на сбъркани структурни решения.
"Астроложка на Берлускони: Паси ще оглави НАТО"
Кандидатурата на бившия външен министър Соломон Паси бе официално подкрепена от българското правителство в четвъртък. Според Франс прес мнозина дипломати от НАТО в Брюксел били изненадани от публичното издигане на кандидатурата на Паси от България. За ИТАР-ТАСС това е дипломатически скандал, тъй като в НАТО има традиция за поверително обсъждане на кандидатурата за генерален секретар. Самият Паси заяви вчера, че България е разчупила шаблона и създава история в НАТО, като тръгва по такъв "ясен и прозрачен начин". Това е един от добрите начини да се прави политика, каза той.
Вестник Капитал
"Защо си тръгна Мургина"
Четири месеца преди изборите и в разгара на икономическата криза, в която събираемостта на бюджетните приходи ще е ключова, за обезглавяването на НАП могат да се правят всякакви спекулации. Мургина бе отстранена без никоя институция официално да защити правилността на взетото решение. Вината на данъчен номер 1, ако има такава, е скоростта с която са били придвижвани различните преписки и ревизионни актове до прокуратурата за установени нарушения. За да докажат персонална отговорност, ДАНС и прокуратурата ще трябва да извадят доказателства за съзнателно спиране или забавяни ревизии, съдържащи данни за престъпления. Което е малко вероятно да стане.
Вестник Стандарт
"Да накажат тези, които я назначиха"
Призив на председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Според него крайно време е случаят с Мария Мургина да стане обществено достояние. Нека хората, поставили я на поста директор на НАП, да понесат политическа отговорност, настоява Цветанов.
Вестник Класа
"Прокуратурата - в изпълнителната власт"
Такава е позицията на Младен Червеняков, депутат от Коалиция за България. Той посочва как трябва да продължат промените в досъдебното производство. Според него е необходимо да се премине към ново полицейско разследване, а Националната следствена служба трябва да премине към прокуратурата. Тя трябва да е специфичен орган, в който се подготвя досъдебната фаза под ръководството на прокуратурата. Трябва да се помисли и за самото място на прокуратурата. Според Червеняков е назрял моментът за по-сериозна промяна - за административното й обвързване с органите на изпълнителната власт.
"Правителството не се е справило с корупцията"
Това подчертава Елеонора Николова, независим депутат. Тя смята, че престъпленията следва да се разграничат по сложност. По-леките да се възложат изцяло на полицейското разследване, което да се движи по опростена и бърза процедура, а тежките форми на престъпност като корупция, измами с европейски и български бюджетни средства следва да са приоритет на ДАНС, следствието и прокуратурата - за тях бърза писта не е нужна.
Вестник Новинар
"Скандал в НАТО заради Паси"
Той представя още гледни точки за кандидатурата на Паси. Според бившия външен министър Надежда Михайлова е "необяснимо правителството да не знае процедурите по номинация за генерален секретар на НАТО. Още по-необяснимо е Соломон Паси да не е запознат с тях. Според Пламен Ранчев - заместник-председател на външната комисия в парламента, "това е дипломатическа практика, която не винаги е задължителна, а по-скоро протоколна". Юнал Лютви /ДПС/ е убеден, че МнВР знае много добре детайлите за обявяване на дадена кандидатура и страната ни не е нарушила изискванията.
Вестник Дума
"Общественици против кандидатурата на Паси"
Не ни се вярва някой дотам да иска да дискредитира една международна организация, че да приеме сериозно кандидатурата на Паси за неин главен секретар, се казва в писмото, под което са се подписали Петър Слабаков, Костадин Паскалев, арм. ген. Любен Петров и др.
(БТА)
Коментари
0