Труд
"635 закона на боклука"
Точно 635 законопроекта няма да бъдат приети, защото няма да има време, показва анализ на вестника. Те не се предават като щафета на следващото Народно събрание. През този мандат са внесеви 1276 проекта, но само 641 от тях са станали закони. Депутатите ще работят още 18 дни. Предвижда се да приемат едва пет закона - сред тях са президентското вето върху избирателния закон, военният проект и поправките в Наказателния кодекс.
Труд
"3-ма от 5-има кандидати на Борис Велчев - несигурни"
Три от петте кандидатури, издигнати от главния прокурор Борис Велчев за ръководители в съдебната власт, са несигурни. Очаква се яростна битка във Висшия съдебен съвет /ВСС/, където днес започва първият избор за над 200 шефове в Темида. Избраните ще получат назначения за срок от 5 г. За "победа" се искат поне 13 от 25-те гласа във ВСС.
Сега
"МВР нареди на медиите да не питат за отвлечени"
Ден, след като от МВР обявиха, че искат 30 г. затвор за отвличане, отнемане на имуществото на похитителите и криминализирането на плащането на откуп, последва атака срещу медиите. Вътрешният министър Михаил Миков и генералният комисар Павлин Димитров заявиха, че медиите трябва да спрат да се интересуват от подобни теми, защото пречат на полицията. "Напрежението преди изборите постоянно ще вади негативите, за да създава чувство за нестабилност у гражданите. Ще се намират и услужливи медии, които да транслират на висок глас това усещане", обясни Миков.
Стандарт
"На калпаво МВР медиите му пречат"
И приканя министър Миков да каже колко банди ще бъдат заловени, ако забранят микрофоните.
Монитор
"Държавата да плаща за информация за отвличания"
Информацията, която помага за разкриването на извършителите на отвличания у нас, да се заплаща от държавата. Това предложение за промени в законодателството направи вчера градският прокурор на София Николай Кокинов. За да се предотвратят дупки в разследването, той заяви, че повече няма да се дава никаква информация за случаите на отвличания.
Новинар
"ГЕРБ: Ако не върнат ГДБОП, ще го направим ние"
Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" /ГДБОП/ трябва да бъде възстановена като една от мерките за предотвратяване на лавинообразното нарастване на отвличанията в България. Това каза председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов вчера. Според него закриването на структурата е довело до проблема, който през последните месеци се превърна в основен бизнес на тежката организирана престъпност. Друга законодателна промяна, за която от ГЕРБ се застъпват, е диференциране на функциите на МВР и ДАНС с цел да се избегне дублирането на дейностите им.
Труд
"Станишев и Доган вече играят ва банк"
Оценката е на политолога Огнян Минчев. Той е категоричен, че ако Конституционният съд не се произнесе до изборите за промените в избирателния закон - 8% праг за влизане на коалиции в парламента и въвеждане на мажоритарен елемент - това създава още по-опасна политическа и юридическа ситуация. Тъй като тези решения за промяна в избирателния закон, както и редица други законодателни актове и актове на изпълнителната власт, сериозно ерозират институционалната структура на българската държава, на българската политическа система. Всичко това говори, че днешното мнозинство в лицето на БСП и ДПС са тръгнали да играят ва банк за вземане на още един мандат във властта, без да се съобразяват с морала.
Сега
"Мажоритарните кандидати са ключът към следващото управление"
Това казва социологът Румяна Бъчварова. Според нея с промяната в избирателния закон за мажоритарни кандидати по същество се налагат ограничителни условия за опонентите на БСП и ДПС вдясно. От една страна се намалява резултатът на синята коалиция, от друга страна - възможността заедно с ГЕРБ да се формира дясноцентристко правителство. 8%-та бариера и мажоритарният вот очевидно са дълго премисляна схема, която в крайна сметка лишава от възможност най-голямата партия /ГЕРБ/ да състави самостоятелно правителство.
Сега
"Кой ще замени НДСВ в тройната коалиция"
Въпросът вече не е заменимо ли е НДСВ, а кой ще заеме позицията на необходимия трети в конфигурацията с останалите двама участници. Народният трибун Яне Янев вече загрява край пистата. Докато стане време за коалиции, лидерът на "Ред, законност и справедливост" ще удря по недъзите на управлението, ще вее сигнали под носа на ДАНС и ще вади скандални данни. Нали и той се готви за овчарски скок през юли. А БСП и ДПС само чакат удобен случай, за да направят смяната.
Дума
"БСП призна корупцията като нерешен проблем"
Нерешените въпроси с еврофондовете, борбата с корупцията и здравеопазването са проблемите, които БСП не успя да реши при своето управление. Това заяви вчера говорителят на БСП Корнелия Нинова след заседание на Изпълнителното бюро на партията. Ръководството на социалистите е обсъждало стратегията за предстоящата изборна кампания.
Труд
"Борисов няма да се извини на БСП"
Столичният кмет Бойко Борисов няма да се извини на БСП, макар преди година да обяви, че всички в партията са без морал. Повод за изказването му тогава стана "предателството" на негов кмет, който мина в БСП. През ноември м.г. Комисията за защита от дискриминация нареди Борисов да поднесе извиненията си чрез публикации в две медии, но той не го направи. Вчера кметът се яви в комисията, за да получи акта, защото не е изпълнил решението. Борисов беше категоричен, че ще обжалва пред Върховния административен съд.
Сега
"Правителството обмисля да поиска помощ от МВФ"
България вероятно ще започне преговори с Международния валутен фонд /МВФ/ за споразумение за евентуална финансова подкрепа. Това стана ясно от изявление на премиера Сергей Станишев. "Има нови инструменти на МВФ, които са доста по-гъвкави от традиционните и са в подкрепа на държави, които провеждат добра макроикономическа и финансова политика. Мисля, че има основание да търсим взаимодействие с МВФ по този въпрос в една перспектива, макар че сега не ни се налага", заяви Станишев. Запознати обясниха, че идеята действително е била обсъждана по време на регулярната мисия на фонда тези дни у нас. Споразумението за евентуална помощ означава, че заемът не се тегли веднага, а страната се ангажира с определени политики, отстоявани от МВФ, и само при нужда се отпускат пари.
Труд
"10 антикризисни мерки за държавата"
Това предлага от страниците на изданието Георги Ангелов от Институт "Отворено общество". Сред тях са: Запазване на валутния борд при сегашния валутен курс до влизането в еврозоната. Избягване на бюджетен дефицит на годишна и тримесечна база чрез контрол върху разходите. Поддържане на фискален резерв, не по-нисък от 7,5-8 млрд. лева към края на всеки месец. Максимално възможно намаляване на цената на газ, електричество, дървесина, държавни такси и др. Намаляване на осигурителните вноски с 10 процентни пункта за сметка на преструктуриране на бюджетни разходи. Да не се увеличават преките данъци, осигуровките и ДДС. Реформи за подобряване на бизнес средата, които да повишат поне с 10 места класирането ни в класацията за правене на бизнес на Световната банка.
24 часа
"Стига измислени дебати!"
В рубриката "Анализи" вестникът формулира 6 мерки за бюджета и призовава. Първата е Министерството на финансите да започне подготовка по актуализация на бюджета. Има криза, спадащи приходи, признаваме грешната прогноза и вървим напред. На второ място, министърът на финансите да поиска предпазно споразумение с МВФ. Също така отсега да започне дебат по разходната част на бюджета, дебат по въпроса правим ли стъпки за събиране на повече приходи, дебат по мерки за подпоматане на бизнеса за бързо възстановяване на ДДС. И още един дебат - какво правим по приходните агенции, обучението на състава в тях, засилване на качеството на ревизионните екипи.
Труд
"Готов съм да се върна в политиката"
Заявката е на доц. Стоян Александров, председател на надзорния съвет на Търговска банка Д. В интервю той предупреждава: "От най-високо ниво ни успокояваха, че едва ли не ние сме някакъв остров-оазис и че кризата ще ни заобиколи. И понеже те разглеждаха кризата от финансовата страна, а действително нашият финансов сектор по редица причини е стабилен, не отчетоха другия факт - че ще пострада реалната икономика. Ако кризата в реалната икономика продължи дълго време, тя ще рефлектира във финансовия сектор."
Труд
"Кремиковци ще съди даржавата в Страсбург"
Обсъжда се възможността да бъде заведен колективен иск в Евросъда в Страсбург за системно нарушаване на човешките права на кремиковските работници. Това обяви председателят на федерация "Металици" към КНСБ Васил Яначков по време на вчерашния протест на металурзите пред Министерството на икономиката и енергетиката. Тези дни изтича едномесечният срок, даден от енергийния министър, за решаване на проблемите в "Кремиковци".
24 часа
"Още 36 000 минават на половин ден"
Тези хора ще запазят работата си с помощта на държавата, обяви вчера социалният министър Емилия Масларова. За 30 000 ще се търси допълнително финансиране от Европейската комисия по линия на оперативната програма за човешките ресурси с 50-60 млн. лева. При тях схемата ще бъде комбинирана с квалификация. За още 6450 са останали 2,3 млн. лева след първия кръг от кампанията за подкрепа на закъсалите фирми.
Труд
"Без нови превозвачи до края на годината"
Поне да края на годината няма да се лицензират превозвачи по пътнически автобусни линии и за товарни превози. Това е записано в анализа на пазара, изготвен от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", който днес ще бъде представен пред транспортния министър Петър Мутафчиев. Спирането на лицензирането е една от мерките за борба със сивия сектор в бранша. Въвеждането на рестрикциите бе поискано от самите компании в сектора, които се оплакват от нелоялната конкуренция на фирми извън закона. БТА
Коментари
0