Прибързаната замяна на националните валути с еврото в страните от Източна Европа ще има негативни последици, смята членът на управителния съвет на Европейската централна банка Евалд Новотни.

”Ускореното въвеждане на еврото в източноевропейските страни може да доведе до спад на доверието в общата европейска валута”, заяви в интервю за Ройтерс членът на УС на ЕЦБ и директор на Националната банка на Австрия Евалд Новотни.

Според него, тази стъпка може да има само негативни последици – ще се увеличат разликите в икономическото развитие между отделните страни от еврозоната. Новотни отхвърли аргумента на тези, които призовават ЕЦБ да окаже подкрепа на националните валути на редица страни. Той поясни, че макроикономически причини, а не политиката в сферата на паричното обръщение, са довели до изострянето на кризата в държавите от бившия източен блок.

Затова оживлението на конюнктурата може да бъде осигурено само с помощта на икономически мерки за стимулиране. Банкерът напомни, че освен създадения в ЕС спасителен фонд, на който бяха предоставени 50 милиарда евро, важен инструмент в подкрепа на страните от Източна Европа е финансовият пакет в размер на 150 милиарда евро, имащ за цел да съдейства за привличането на инвестиции.

Новотни също така подчерта, че за разлика от САЩ, Източна Европа на практика не се е сблъсквала с проблема с неликвидните банкови активи. Макроикономическото развитие е довело до възникването на толкова остра криза в тези страни. Затова стабилизацията на икономиката едновременно ще доведе и до стабилизация на финансовата система. Утвърденият от ЕС пакет мерки е гаранция за оказалите се в трудна ситуацията страни, като Румъния например, отбеляза банкерът.

По-рано Международният валутен фонд препоръча да се въведе еврото в източноевропейските страни в качеството на средство за преодоляване на икономическата и финансова криза. БГНЕС