През март има чувствителен ръст на икономическия песимизъм у хората и наченките на съзнание за излизане от кризата са заменени с трайна тревога.

Това показват данните от последното национално-представително социологическо изследване на "Галъп интернешънъл", съобщи Първан Симеонов, цитиран от "Фокус". Проучването е направено между 10 и 17 март сред 1005 души в страната и беше представено днес,  предаде БТА.

71% от анкетираните смятат, че общото икономическо положение в страната е станало по-лошо, 20% - че е останало същото, а пет на сто - че е по-добро.

На въпрос как оценяват материалното положение на семейството си днес в сравнение с преди една година, 62% от анкетираните посочват, че сега е по-зле, 33%, че няма разлика, и едва две на сто заявяват, че е по-добре.

41% от анкетираните смятат, че материалното положение на семейството им ще се влоши през следващите 12 месеца, 31 на сто, че ще остане същото, и 11 на сто, че ще се подобри, показват данните.

86%о от участвалите в проучването смятат, че цените на основните стоки ще растат в близките 2-3 месеца, пет на сто, че няма да се променят, и едва 1 процент смятат, че ще намаляват.

52% от анкетираните очакват, че безработицата ще расте, 24%, че ще остане на същата, а 7 на сто, че ще намалее.

В последните три месеца се достигат нива на песимизма, отчитани последно през времето на управление на Тройната коалиция, коментира резултатите от изследването социологът Живко Георгиев, цитиран от "Фокус". По думите му през последните месеци се отбелязва спад в оценките на хората за справянето на правителството с корупцията и управлението на страната като цяло.

„Няма нито една социална група, в която негативните тенденции да не са се увеличили. Това означава, че започва да доминира нагласа, която не обещава нищо добро, нито в икономиката, нито в политическия живот”, допълни социологът.

Според проучването на "Галъп" сред политиците през март с най-голямо доверие се ползват еврокомисарят Кристалина Георгиева - 60%, следвана от президента Георги Първанов и премиера Бойко Борисов - с по 39%, Меглена Кунева - 38%, Росен Плевнелиев - 38%, Йорданка Фандъкова - 30%, Мирослав Найденов - 27%, Николай Младенов - 24%, Цветан Цветанов - 24%, Сергей Станишев - 21%, Цецка Цачева - 20%.

Според класацията за доверие към политическите личности в проучването е поставен въпрос за нагласите на хората относно евентуален втори тур на президентските избори. Ако на втори тур стигнат Меглена Кунева и Росен Плевнелиев - 32 % биха гласували за Кунева, 26 % за Плевнелиев, 34 % са отговорили, че няма да гласуват. При вариант, в който на втори тур стигат Бойко Борисов и Меглена Кунева, 35 % са отговорили, че ще подкрепят Борисов, 27 % биха гласували за Кунева, а 30 % не биха гласували. При вариант Цветан Цветанов срещу Меглена Кунева, резултатът показва, че е 35 % биха гласували за Кунева, а 18 % за Цветанов.

Проучването сочи още, че ако парламентарните избори бяха днес, ГЕРБ печели най-много гласове - 24,4 %.  Подкрепата за партията обаче спада в сравнение с март 2010 г. Тогава 39,9% са отговорили, че биха гласували за управляващата партия.  „Хегемонията на ГЕРБ приключва, защото стойностите между първия и втория в класацията са не толкова далечни”, коментира Първан Симеонов.

Ако парламентарните избори бяха днес след ГЕРБ, на второ място по брой  събрани гласове се подрежда БСП - с 17,8 %, следва ДПС - 6,4 %, "Атака"  2,93 % и Синята коалиция – 3,91%. 41,2 % от анкетираните са отговорили, че не биха гласували.

От „Галъп интернешънъл” коментираха, че хората търсят алтернатива. При евентуални парламентарни избори ще има ниска избирателна активност.