Финансовата криза не пречи на Уолстрийт за втора поредна година да отчита рекордно заплащане на труда на служителите в банките, хедж фондовете и фондовите борси, показва изследване, публикувано от WallStreet Journal и цитирано от БТА.

Според изследването, проведено сред 35 публични компании, тази година ще бъдат раздадени най-високите в историята заплати и премиални, възлизащи на 144 милиарда долара, или с 4 процента повече спрямо миналогодишните 139 милиарда долара.

В 29 от тези 35 компании се очаква приходите да нараснат, но с по-бавно темпо от заплащането.

Общо приходите на тези компании се очаква да се увеличат с 3 процента до 448 милиарда долара спрямо 433 милиарда долара през 2009 година, въпреки забавянето на растежа в някои дейности като търговията с акции и облигации. Печалбата им се очаква да достигне 61.3 милиарда долара през 2010 година - с 20 на сто по-малко от рекордните 82 милиарда долара през 2006 година. За същия период заплатите са се увеличили с 23 процента.

Очаква тази година за заплати на служителите от WallStreet да бъдат отделени 32,1 процента от приходите.

Макар по-големите приходи да означават по-високо заплащане, в някои случай това не е така, продължава публикацията. В Citigroup например, 12 процента от която все още са притежание на държавата, анализаторите очакват увеличение на приходите с около 4 процента тази година, но заплащането в банковия гигант най-вероятно ще намалее с 8 процента.

Тъкмо обратното е при Goldman Sachs и Bank of America, където анализаторите очакват спад на приходите, но увеличение на заплащането.

При рязък спад на приходите експертите очакват, че WallStreet ще започне да съкращава служители, за да задържи високи премиите.

Още по темата