ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР

Последните два дни на миналата седмица бяха особено показателни за все още крехкото състояние, в което се намират финансовите пазари въпреки привидното им стабилизиране от началото на март насам. Новината, че Dubai World, притежаваната от местното правителство холдингова компания, изпитва затруднения по обслужването на своите дългове, доведе до масови разпродажби на всички високодоходни активи и същевременно засили търсенето на считаните за „спасително убежище” щатски долар и японска йена. По този начин еврото загуби над 300 пипса спрямо „зелените пари” само в рамките на два работни дни, като в ранната част на петъчната сесия достигна 5-дневно дъно и същевременно не успя да продължи силния си възходящ импулс от първата част на седмицата.

Въпреки че в крайна сметка единната валута успя да неутрализира първоначалните си загуби, резкият й спад е показателен, че притесненията около състоянието на световната икономика сред пазарните участници са все още високи и в условия на по-продължително бягство от риск нискодоходните валути могат да обърнат низходящия си тренд от последните месеци.

От фундаментална гледна точка станахме свидетели на по-добри от очакванията данни при повечето обявени в петък макроикономически показатели. Икономическото доверие в Еврозоната за ноември отчете 14-месечен връх от 88.8 пункта, докато в същото време доверието сред потребителите се покачи за осми пореден месец. Дори тези положителни новини обаче, не бяха в състояние да спрат първоначалния спад на еврото, след като бягството от риск беше основната движеща сила на валутните пазари.

Очаквано топ събитието за тази седмица ще бъде обявяването на заетостта в неселскостопанския сектор в САЩ за ноември. Новината, която излиза всеки първи петък на месеца, по традиция е една от най-следените от пазарните участници и почти винаги предизвиква висока волатилност в основните валутни кросове. На по-резки движения можем да станем свидетели, ако предварителните прогнози се разминат с действителните стойности.

Наред с данните за заетостта в САЩ предстои обявяването на първата ревизия на БВП в Еврозоната за 3-тото тримесечие, както и срещите на Европейската и Австралийската централни банки. По отношение на решенията на двете монетарни институции е възможно да станем свидетели на увеличение на основната лихва в Австралия с нови 25 базисни пункта, докато изненади от страна на ЕЦБ във връзка с цената на заемния ресурс не се очакват.             

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР

EUR/USD

Open – 1.5019; High – 1.5019; Low – 1.4827; Close – 1.4983

Започналият още в началото на сесията спад на евро/долар срещна подкрепа от възходящата тренд линия, дефинираща движението на двойката от началото на март насам. Оттеглянето от най-ниската стойност за деня и затварянето в близост до върха предполагат, че спадът на през предходните две сесии е просто корективен. Първа цел в посока нагоре е върхът при 1.5062, като при негов пробив ще последва тест на 1.5144.

Текущата проекция на горепосочената тренд линия при 1.4855 е първата ключова подкрепа пред евро/долар, а критично ниво с оглед на тренда пред последните близо 9 месеца продължава да бъде 1.4625. 

GBP/USD

Open – 1.6530; High – 1.6530; Low – 1.6270; Close – 1.6496

Очаквано паунд/долар тества дъното при 1.6260, като с оглед на развитието на търговията в късната част на деня можем да очакваме корекция на последната силна низходяща вълна. Първа по-сериозна съпротива в посока нагоре е 1.6660, а при по-силно възходящо движение можем да наблюдаваме тест на 1.6744.

USD/JPY

Open – 86.56; High – 87.00; Low – 84.80; Close – 86.61

Засилването на низходящия импулс при долар/йена отведе двойката в зоната на свръхпродажбите, с което корекцията на спада в късната част на петъчната сесия изглеждаше логична. Съпротива представляват трите дневни дъна при 87.10, а при по-силно движение нагоре можем да очакваме тест на 88.00

Подновяване на низходящия тренд минава през дъното при 84.80, а в средносрочен план предстои тест на 79.76, където се намира дъното от април 1995 година.