Стана модно напоследък всеки да се изказва по темата за високите лихви на банките. Много хора твърдят, че в България лихвите били не просто високи, а най-високи в цяла Европа. Пълна глупост – в нашия регион България има най-ниски нива по банковите лихви.
Естествено, лихвите в България са по-високи отколкото те са в Еврозоната. Но причината е, че България не е в Еврозоната. От години има твърдения, че няма смисъл бързо да влизаме в еврозоната (Гаро Минасян продължава да повтаря същото и в момента). Да, ама сега си плащаме за това, че не сме в еврозоната.
Който не иска да прави реформи навреме, след това страда – просто и ясно.
Свалянето на лихвите се описва от много хора като безплатен обяд – от него щели да спечелят банки, бизнес, икономиката и т. н. Не стоят точно така нещата.
Защото банките са привлекли нови депозити с по-високите лихви от последната година. Ако рязко свалят лихвите, рискуват тези депозити да бъдат изтеглени.
Аз лично не бих държал много пари в банка при 2-3% годишна лихва, например. С други думи, рязко сваляне на лихвите може да донесе и рязко падане на привлечените средства на банките – което означава, че те няма да имат възможност да разсрочват кредитите на длъжниците, а ще си ги изискват веднага обратно. Вместо да плащат високи лихви, много длъжници ще трябва веднага да си изплатят кредитите – дали това ще е по-добре за тях?
Лихвите могат да паднат ако банките заменят вътрешното финансиране с привличане на по-евтин ресурс от чужбина. Но новата мода, наложена от западните "мислители" и банки е местните кредити да се финансират с местни депозити (всъщност, тази мода я налагат само в Източна Европа – на запад правят точно обратното). Дали това се дължи на притеснения от региона или на нещо друго, но така или иначе, това трябва да се промени, за да има значително по-ниски лихви. Трябва да се гради доверие към страната. А доверие не се гради чрез натиск върху банките.
Да не пропусна и идеята за емитиране на еврооблигации от правителството, които да се вкарат в банките и така да се намалят лихвите. Първо, това е почти директна субсидия от бюджета към банките и кредитополучателите и въобще не е ясно защо хората, които са взели кредит, трябва да бъдат субсидирани от останалите, по-благоразумни членове на обществото. Второ, ако банките нямат доверие и не искат да поемат риск с кредитиране, те просто ще изпратят тези пари от еврооблигациите в чужбина. Т. е. това не е никакво решение, а борба със симптомите, която най-вероятно ще ги задълбочи.
Не на последно място, по-важно е да има нов кредит и нови инвестиции, отколкото ниски лихви. Знаем, че през по-голямата част от последното десетилетие лихвите в България са били високи и въпреки това е имало икономически растеж. Така че илюзията, че лихвите са решаващи, е погрешна.
Има страни с нулеви лихви, които все още са с рецесия и растяща безработица, по-висока от нашата. Има и страни с високи лихви, които вече отчитат растеж.
* Материалът е публикуван в ikonomoka.org. Заглавието е на редакцията.
Коментари
0