ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР

Щатският долар приключи изминалия ден разнопосочно спрямо останалите си основни конкуренти, докато японската йена завърши сесията в качеството си на най-силната валута на пазара. Причина за търсенето на нискорискови активи беше спадът на водещите щатски борсови индекси, породен от разочароващите данни за потребителското доверие отвъд Океана. Индексът се понижи с повече от очакванията през юли, като по този начин отчете втори пореден спад на месечна база. Поглед върху компонентите на показателя показва, че неблагоприятните условия на пазара на труда са основната причина за неговото понижение.

Останалите макроикономически новини от вчерашния ден бяха по-добри от очакванията, но дори това не помогна за възстановяване на доверието сред пазарните участници до края на сесията. Индексът на цените на жилищата, измерен от агенцията S&P/Case-Shiller, се понижи по-малко от очакванията през май, докато производственият индекс на Федералната банка в Ричмънд нарасна с повече от 2 пъти през текущия месец спрямо предходния съпоставим период.

Австралийският и новозеландският долари регистрираха най-високите си стойности за тази година спрямо щатския им съименник в ранната част на вчерашната сесия. Въпреки че търсенето на високодоходни валути като цяло беше слабо, двата „стокови” долара успяха да се представят успешно по отношение на голяма част от останалите им конкуренти в резултат от обнадеждаващи коментари от страна на президента на Австралийската централна банка. Според Глен Стивънс основният лихвен процент в страната най-вероятно е достигнал своето дъно, след като икономическата ситуация поне за момента не предполага допълнителни негови редукции.

Имайки предвид тези коментари, фокусът на пазарните участници за днес ще бъде насочен към решението на Новозеландската централна банка по отношение на нейната основна лихва. Предварителните прогнози сочат запазване на текущото й ниво от 2.50%, като по-голям интерес се очаква да предизвикат коментарите от страна на официални представители на институцията. Ако тонът на изказванията съвпадне с изявлението на президента на Австралийската централна банка, можем да очакваме нова вълна от засилен интерес към ‘стоковите долари’.

 

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР

EUR/USD

Open – 1.4231; High – 1.4304; Low – 1.4131; Close – 1.4167

Опитът за достигане до зоната около 1.4340 претърпя неуспех, при което подкрепа за днес очакваме от дъното при 1.4119, следвано от 1.4055.

Въпреки вчерашния спад възходящият тренд при евро/долар е все още в сила, като можем да приемем ралито след 1.3831 за начало на пета вълна на целия възходящ тренд след 1.2456. При развитие на този сценарий и пробив на 1.4340 можем да очакваме поскъпване до 1.4717, а идеалната проекция на тази вълна ще бъде достигане на 1.50-1.51. Критичен за този сценарий би бил пробив на 1.3831.

 

GBP/USD

Open – 1.6482; High – 1.6554; Low – 1.6389; Close – 1.6425

Вчерашният спад на кабела срещна подкрепа от дъното при 1.6381, което е част от започналия след 1.5982 възходящ тренд. При пробив на това ниво можем да очакваме тест на 1.6310 и 1.6264.

Възобновяване на ралито минава през двата дневни върха при 1.6554, следвани от 1.6584.

 

USD/JPY

Open – 95.17; High – 95.26; Low – 94.02; Close – 94.54

Четвъртият пореден неуспешен опит за пробив на 200-дневната МА доведе до подновяване на низходящия тренд при долар/йена, с което станахме свидетели на преодоляване на зоната около 94.60. Първа цел за днес е дъното при 93.08, при пробив на което можем да очакваме засилване на низходящия импулс.

 

БенчМарк Финанс АД не е отговорно за загуби вследствие на инвестиции, основани на прогнози или друга информация, представена тук. Съдържанието на тази публикация не трябва да се тълкува като изрично или мълчаливо обещание, гаранция или внушение от страна на БенчМарк Финанс АД, че клиентите могат да извлекат полза от представените тук стратегии или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени. Изложените факти не трябва да се приемат за инвестиционен съвет и инвестиционни решения не следва да се формират единствено въз основа на тях. Клиентите следва да вземат самостоятелно решение относно това дали да инвестират или не в споменатите финансови инструменти. Търговията в съответствие с информацията от даден анализ, може да бъде много рискова, да доведе както до загуби, така и до печалби. БенчМарк Финанс АД използва публични източници на финансова информация, като не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността й след публикуване на анализите. БенчМарк Финанс АД е под надзора на Българска народна банка и Комисията за финансов надзор.