ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Щатският долар и японската йена бяха големите губещи на валутните пазари през изминалия ден, след като ревизирането на данните за брутния вътрешен продукт в САЩ в положителна посока доведе до засилен апетит към т.нар. “carry trade” търговия. Окончателните стойности на индикатора, отчитащ спада на икономиката за първото тримесечие на годината, излязоха при нива от -5.5%, въпреки че предварителните прогнози сочеха запазване на предишното им равнище от -5.7%.
В допълнение към това Федералният резерв на САЩ излезе с решение да намали размера на някои от програмите си, целящи увеличаване на ликвидността в икономиката. Като основание за тази стъпка представители на Фед цитират подобряване на условията във финансовия сектор, както и положителни данни за някои макроикономически показатели през последните месеци.
Ако станем свидетели на по-траен риск апетит сред пазарните участници, доларът най-вероятно ще продължи да бъде слабо търсен в сравнение с по-високодоходните валути, тъй като намеренията на Фед да остави основната лихва в САЩ на текущото й рекордно дъно за по-продължителен период от време ще намали атрактивността на „зелените пари”.
Британският паунд също се представи слабо по отношение на останалите основни валути, въпреки че успя да върне първоначалните си загуби спрямо долара от началото на сесията. На фона на липсата на значими макроикономически новини от Острова причина за спада на стерлинга бяха появилите се разногласия между председателя на Английската централна банка Мервин Кинг и Министъра на финансите Алистър Дарлинг. Според Кинг представители на централната банка не са били потърсени за съвет по време на обсъжданите от Министерството на финансите мерки за подобряване на регулаторната рамка във финансовия сектор в страната. Предвид тежката икономическа ситуация, в която се намира Великобритания в момента подобни противоречия между представителите на две от значимите за страната институции са крайно неблагоприятни от гледна точка на представянето на британския паунд спрямо останалите му конкуренти.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Open – 1.3928; High – 1.4012; Low – 1.3888; Close – 1.3986
Подновяването на възходящото движение има за цел днес върховете при 1.4137 и 1.4177, като особено преодоляване на втория ще прекъсне серията от по-ниски върхове и дъна, започнала след 1.4337 и дефинираща краткосрочния низходящ импулс.
В посока надолу подкрепа представляват дъната от предходните 2 сесии при 1.3888.
GBP/USD
Open – 1.6405; High – 1.6466; Low – 1.6230; Close – 1.6367
Въпреки краткотрайния пробив на възходящата тренд линия от края на април насам на 4-часова графика, паунд/долар затвори над нея, с което „бичият” тренд остава в сила. Текущата й проекция при 1.6385 е първа подкрепа при нов спад на двойката, следвана от зоната около 1.6220, където на по-ниските времеви мащаби се намират редица дъна през последните седмици.
В посока нагоре отново предстоят силните съпротиви на върховете около 1.66, като едва при техен траен пробив можем да очакваме засилване на възходящия импулс в средносрочен план.
USD/JPY
Open – 95.62; High – 96.56; Low – 95.59; Close – 95.93
Пробивът на 200-дневната МА се оказа краткотраен, с което текущата й проекция при 96.01 е първа съпротива пред двойката. Цели в посока надолу са зоната около 95.50/60 и дъното при 94.87, следвано от 94.63.
БенчМарк Финанс АД не е отговорно за загуби вследствие на инвестиции, основани на прогнози или друга информация, представена тук. Съдържанието на тази публикация не трябва да се тълкува като изрично или мълчаливо обещание, гаранция или внушение от страна на БенчМарк Финанс АД, че клиентите могат да извлекат полза от представените тук стратегии или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени. Изложените факти не трябва да се приемат за инвестиционен съвет и инвестиционни решения не следва да се формират единствено въз основа на тях. Клиентите следва да вземат самостоятелно решение относно това дали да инвестират или не в споменатите финансови инструменти.
Коментари
0