От няколко месеца на пазара излизат оферти за имоти, които са на прага да бъдат иззети от банки заради неплащане на кредити. Това показа проучване на "Дневник" сред брокери. Въпреки че такива предложения са прекалено малко и не могат да окажат съществено влияние върху сектора, очакванията са те да се увеличат в следващите месеци заради факта, че все повече хора изпитват затруднения да погасяват заемите си. Тенденцията беше потвърдена и в доклад за състоянието на ипотечния пазар към края на юни, изготвен от консултантската компания "Кредит център".

"През последните няколко месеца действително започват да се появяват такива оферти", каза управителят на агенция "Форос" Добромир Ганев. По негови наблюдения най-често те са за жилища. Това са имоти, закупени с кредит, чието изплащане сега се оказва проблем. "Тези хора се опитват да продадат апартамента по пазарни цени и да погасят заемите си, преди да се пристъпи към изземане на имота", обясни Ганев. За същата тенденция съобщават и от агенция "Сити", откъдето коментират, че най-много оферти са излезли през април и май.

Обикновено цените на подобни имоти са с около 20-25% по-ниски от сходни оферти. "Много важен фактор при определянето на цената е крайният срок, в който длъжникът трябва да уреди взаимоотношенията си с банката, колкото повече наближава датата, на която трябва да се изземе имотът, толкова по-ниска е цената", каза Ганев. Според него обаче една част от собствениците пускат офертите на "висока цена", което не е добро решение в тази ситуация.

Според доклад на "Кредит център" покачващата се безработица в съчетание с по-високите лихви и месечни вноски изправиха част от клиентите пред затруднения при погасяването на задълженията им. След като хората са направили опит да предоговорят кредита си, но това не е помогнало, за собствениците е по-изгодно да продадат имота на свободния пазар, отколкото кредитът да стане предсрочно изискуем и да се наложи продажба от съдия-изпълнител, посочват консултантите. В резултат се забелязва и увеличение на ипотечните кредити, които са изтеглени за покупка на вече ипотекирани апартаменти през първите шест месеца на годината, е записано в доклада.

Възможността за продаване на имота на свободен пазар, преди да бъде иззет заради задължения, е все още непопулярна сред по-голямата част от хората, твърдят брокери. "Собствениците трябва да знаят, че това е една добра възможност да го продадат и да погасят дълга си към банката", каза Ганев. На подобно мнение са и колегите му от агенция "Сити", които смятат, че при атрактивна цена бързо ще се намери купувач, дори и в условията на криза. Мярката се препоръчва и от банките.

Каква е тенденцията

Цените на имоти преди изземване са с 20-25% по-ниски

Атрактивността на офертите зависи от оставащия срок за погасяване на заема

Има увеличение на ипотечни заеми, теглени за вече ипотекирани жилища

Мярката се препоръчва и от банките