77% от членовете на БТПП считат, че знанията, придобивани в български университети, не са достатъчни за трудовата реализация

Само в 8% от фирмите, собствениците и мениджърите са доволни във висока степен от университетското образование на младите служители. 

Това сочат резултатите от проучване на Българската Търговско промишлена палата за оценката на бизнеса за образованието в страната и за очертаващите се потребности от специалисти в идните 10 години. 

Проучването е проведено през първата седмица на февруари 2014 г. по електронен път и обхваща и предложения за подобрения в образователната сфера. 

Около 80% от предприемачите са на твърдо мнение, че младите хора имат най-големи пропуски в професионалните умения. Повече от половината – 56% посочват и липса на предприемаческо мислене. Същевременно, оценките за компютърните познания са предимно положителни. 

Едва в 10% от фирмите се преценява, че младите хора имат пропуски в това отношение. За втора по ред година членовете на БТПП отбелязват, че най-голямо изоставане в качество на образованието има във висшето образование (според 45%) и средното професионално образование (според 30%). По-малко негативни са оценките за полученото образование в езиковите гимназии. 

През следващите 5-10 години членовете на Палатата се ориентират към наемане на хора със средна или висока квалификация. Прави впечатление, че няма работодател, който да е посочил, че ще са му необходими ниско квалифицирани работници

Най-търсени ще бъдат специалистите с техническо образование, следвани от завършилите икономически профил. Освен всичко друго, допитването показва, че 77 на сто от предприемачите са с положителни нагласи към дуалната система за образование. Те обаче извеждат три основни фактора, за да може дуалната система да проработи - подобряване качеството на преподаването, добрият синхрон между бизнеса и училищата и наличието на данъчни стимули за фирмите. 

Допълнителни фактори според предприемачите са осигуряването на европейско финансиране за въвеждане на дуалната система

От БТПП отправят препоръка към образователната система, тя да бъде по-практически настроена. Според предприемачите изключително важно е да има реална обвързаност между потребностите на бизнеса и приема в университетите по специалности.