Пари лесно се харчат. В тази връзка към сумата, която сме заделили, и с която възнамеряваме да изкараме летния си отпуск, трябва да се отнесем с нужното внимание и отговорност. За целта обаче, е необходимо да знаем, как може да защитим заделените средства и самите нас при ваканция в чужбина?
Проучването на митническите режими на страните, които смятате да посетите е една от първите стъпки, към които трябва да се пристъпи. Възможно е на влизане или излизане от тях да има някои особености, различни от нормално приетите практики. Така ще си спестите време, пари и излишна бюрокрация, които може да предизвика само вашето незнание.
Направете си здравна застраховка за чужбина, като не забравяйте да включите и стоматологична помощ. Здравните застраховки не са скъпи, а при необходимост спестяват много средства. Не позволявайте на един зъбобол да ви съкрати значително средствата предвидени за забавление.
При пътуване в чужбина по работа или за почивка е препоръчително да вземете само тези банкови карти, които имате намерение да ползвате. Оставете на сигурно място у дома ненужните такива и картите с местен достъп. Задължително си вземете и достатъчно пари в брой. Те ще ви помогнат ако загубите кредитната си карта или неволно я повредите (например от солена морска вода).
Спазвайте правилата за ползване на банковите карти. Когато излизате от хотела не носете в себе си ненужно големи суми в брой или скъпи бижута, а използвайте сейф.
Ако пътувате за някоя съседна страна – Турция, Румъния, Македония или Сърбия не сменяйте пари на границата. В 90% от случаите граничните обменни бюра, а дори и банки, поддържат доста неизгодни курсове на съответните валути. Ако не сте се запасили със съответната валута във вашия град е по-добре да направите това в някоя от по-големите банки в съответната държава.
Ако пребивавате в някоя не толкова развита, но екзотична страна в Африка, Азия или Южна Америка, използвайте колкото се може по-рядко картата за теглене на пари от банкомат. В много от тези държави вероятността да попаднете на различни измамнически схеми и техники при боравенето с банкови карти е доста голяма.
Препоръчително е да пазарувате с местна валута. Разбира се в много страни може да плащате и в евро или долари, но ако това не е паричната единица на страната в която гостувате е почти 100% сигурно, че курсът, на който ще ви пресметнат стоката или услугата, е неизгоден за вас. Затова предварително проучете, какъв е централния курс на местната валута. Преди началото на пътуването не пропускайте да уточните особеностите на търговията с валута и предпочитанията в дадената страна.
Всяка ваканция в чужбина е свързана с много положителни преживявания. Погрижете се за парите си, така че емоцията от пътуването да остане приятна и след завръщането в България.
Коментари
0