Да сключа ли медицинска застраховка при пътуването си в чужбина или да се възползвам от правото си на европейска здравна карта? Много от нас си задават този въпрос най-често през отпускарския сезон, когато вече са решили, че тази година ще заложат на ваканция в чужбина.
Какво представлява европейската здравна карта и каква медицинска помощ покрива?Кой има право на картата и как се използва тя? С какво се различава от здравната застраховка? Все въпроси, чиито отговори е необходимо да знаем при пътуването си в чужбина.
По силата на регламентите за социална сигурност, след приемането на България в Европейския съюз, при временен престой в държавите – членки на ЕС имаме право на неотложна медицинска помощ ( т.е помощ, за която се прецени, че в зависимост от здравословното състояние и продължителност на престоя, не може да се отложи до планираното ни отпътуване от страната). Обемът и видът на медицинската помощ се определя от лекуващия лекар. В страните от ЕС се лекуваме според законите на съответната държава – т.е ако местното законодателство предвижда доплащане за дадена услуга, ние също ще трябва да доплатим, а останалите разходи ще поеме НЗОК.
За да получим неотложна медицинска помощ в страна членка на ЕС трябва да разполагаме с документ, удостоверяващ здравноосигурителните ни права в България. Този документ е Европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК). Всеки здравноосигурен може да си извади такава карта от Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) по местоживеене, където се подават документите.
ЕЗОК не е задължителна при пътуване в ЕС, но е препоръчителен документ, който улеснява оказването на спешна и неотложна помощ в рамките на ЕС, за сметка на НЗОК.
Здравната застраховка при пътуване също не е задължителна, въпреки че всички туроператори по правило я включват в цената на пакетите. При индивидуални пътувания обаче е добре да я направите, за всеки случай, особено ако сте избрали за почивка страна, извън ЕС, където здравната карта не важи. Ако не сте осигурен или сте с прекъснати здравносоигурителни права също нямате друга алтернатива при пътуване в чужбина освен медицинската полица, тъй като НЗОК няма да ви издаде здравна карта.
При застраховка “Помощ при пътуване – медицински разноски” се осигурява денонощна квалифицирана медицинска помощ и транспорт за застрахования, в случай на злополука или заболяване, внезапно появило се по време на пътуването или престоя му в чужбина. Покриват се разноските за пълния обем от медицински услуги, наложени в резултат на злополука или внезапно заболяване. За разлика от ЕЗОК застраховката покрива и спешната помощ в стоматологията и при хроничните заболявания. Застрахованите имат възможност за личен избор на лимита, до който застрахователят покрива медицинските разноски - от 10 000 до 50 000 EUR.
Добре е да сме наясно, че при здравната карта НЗОК заплаща разходите за медицински услуги, само ако те са извършени от медицински заведения или лекари, работещи със здравноосигурителните институции в съответната страна. В много от морските и планински курорти на страните от ЕС, мрежата от здравните заведения и кабинети са частно практикуващи, т.е. необвързани със здравноосигурителните институции.
Плюс на здравната застраховка е, че не се налага да заплащате на място за оказани медицински услуги. Всички разходи се поемат от застрахователя, като по този начин ви се спестява неудобството от непредвидени финансови разходи при пътуването ви в чужбина. Това факт е от изключителна важност за вас, тъй като съществуват скъпо струващи здравни услуги (хоспитализация, свързана с хирургическа намеса, престой в реанимационни отделения и други), а в някои страни - членки на ЕС (например Франция и Белгия) важи изискването за заплащане на цялата стойност на медицинските услуги в брой.
Освен това, друго предимство на застраховката е предлагането на асистанс услуги, които елиминират необходимостта да търсите сам здравно заведение или лекар.
Ако все пак решите да се възползвате и от здравната карта и от застраховката при почивка в държава от ЕС, имате право да изберете сам заведението, където предпочитате да бъдете лекуван в случай на спешна помощ.