Кризата дойде, банките оцеляха, хората искат политическа промяна. Това са основните изводи от проведеното социологическо проучване на институт "Отворено общество" за периода март-април 2009.

Според изводите от изследването, представени от изп. директор на института Георги Стойчев, българите живеят с ясното усещане за икономическа криза, но без страх от катастрофа.

Според близо 33% от българските граждани, участвали в изследавнето, икономическата ситуация се е влошила, а 38% декларират, че положението много се е влошило. Умерени песимисти са и хората в нагласите за следващите 12 месеца. Очакванията са за ръст на безработицата, но пък намаляват страховете от инфлация.
Най-много анкетираните очакват да има спадане на цените при тнедвижимите имоти.

По отношение на ефектите от кризата върху домакинствата, 55% от участвалите в анектата заявяват, че кризата ги е засегнала по един или друг начин - чрез намаляване на възнагражденията, чрез полагане на извънреден труд, но без заплащане, чрез намаляване на работния ден или пък съкращения от работа.

Две трети от участвалите в изследването посочват, че имат някакво затруднение при обслужването на кредитите. От друга страна доверието в стабилността на банките расте.

54% от хората напълно подкрепят валутния брод, расте и доверието в лева, което се вижда от ръста на спестяванията в лева.

В коментар на данните Георги Ангелов от института посочи, че въпреки че сме избегнали финансова криза, рискът от нея остава, ако има неблагоразумна политика.

Тогава може да ни сполети това, което стана в Румъния, Унгария или балтийските страни. Заради бюджета и валутния борд България не е в положението на Румъния и Унгария, аргументира се Георги Ангелов.