Спад на качеството на образованието и намаляване на годините на обучение в България отчитат от Световната банка в последната актуализация на Индекса на човешкия капитал.

Това е сложен индекс, в който се отчитат редица параметри и се отчита какъв е шансът на едно дете да развие пълния си потенциал и да е в добро здраве, когато достигне по-зряла възраст.

Дежурен учител в училище, докато родителите приберат децата си

Постиженията в областите на здравеопазването и образованието в Европа и Централна Азия са застрашени заради кризата с Covid-19, отчита още доклада на Световната банка.

България и Украйна са двете държави, посочени като пример за спад на качеството на образование през последното десетилетие.

istock
istock

Страната ни попада в още един обезпокояващ пример – за годините на  обучение, като в този случай се нарежда до Молдова, Румъния и Украйна. 

Как ще се дава помощта за родители, ако затворят училището

Общият извод в доклада е, че младите хора в региона на Европа и Централна Азия получават възможностите, необходими за израстване като продуктивни възрастни. Това се дължи на продължителните инвестиции в здравеопазването и образованието през тяхното детство и юношество.

Пандемията от Covid-19 застрашава постигнатото, предупреждават от Световната банка. Причината е ограничителните мерки, които се въвеждат с цел предотвратяване на разпространението на инфекцията – например, затварянето на училища. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg