Втората пенсия да може да се наследява, а осигурените да могат свободно да избират как и в какъв размер да я получават. За това настояват частните пенсионни фондове в обща позиция по промените в Кодекса за социално осигуряване, предложени от финансовия министър Владислав Горанов. 

Основен момент в тях е прекратяване правото на собственост върху парите в индивидуалната партида след навършване на пенсионна възраст. Тогава те се вливат в т.нар. технически резерви, или общ пул, и няма да могат да се наследяват. 

Целта е да се покрият пенсиите на хората, които надживеят прогнозите, както и евентуални лоши инвестиционни резултати на фондовете. Горанов е готов да оттегли предложенията си, ако мненията "против" надделеят, но предупреждава, че проблемите ще останат. Той обаче не дава никакви финансови разчети за какъв дефицит става дума.

Фондовете настояват промените да бъдат отложени, докато станат ясни резултатите от стрес тестовете, които трябва да покажат реалното състояние на системата. Все още няма позиция от социалното министерство. В социалните мрежи социалният министър Ивайло Калфин съобщава, че "в момента тече обществено обсъждане, а експертите на МТСП анализират законопроекта". 

"Пенсионните дружества настояват задължително в закона да се регламентира свободен избор на българските граждани и към момента на тяхното пенсиониране да им се предостави право сами да преценят и изберат дали искат да им се изплати наведнъж част или всички натрупани до момента средства по индивидуалните им партиди, дали искат да получават пожизнена пенсия или срочна пенсия с гарантиран или с променлив размер, включително платима от индивидуалната партида до нейното изчерпване. Настояваме и за лицата, избрали да получават пожизнена пенсия, да се уреди в закона възможността за нейното унаследяване", пишат от асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. 

Според промените, предложени от МФ, когато човек се пенсионира, ще получава пожизнена пенсия без право на избор. Наследяване е възможно при определени условия. Ако парите по индивидуалната му партида не стигат да се получава пенсия над 40% от социалната пенсия за старост (тоест 46 лв. на месец), човек ще може да получи цялата си сума веднага или разсрочено. 

Ако пък парите му позволяват да получава над 115 лв., т.е. 100% от социалната пенсия, тогава сумата над този праг ще може да остане по индивидуалната партида и тя ще се наследява, но не и втората пенсия, която задължително отива в общия пул. 

В КСО в момента съществува текст, според който наследниците имат право да получат остатъка от втората пенсия, ако човек почине, преди да е изчерпал средствата по партидата си. Този текст в предложенията на МФ го няма. 

"Абсурдно е по такъв начин да се губи наследствеността на индивидуалната партида. Трябва да има избор, но сега се налага солидарност, без ние да я избираме", коментира пред бТВ икономистът Петър Ганев.