Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост. Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика.

Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални плащания от държавата, а не свързана с техния финансов принос, смята тя. По думите ѝ, хората са прави да се ядосват, защото държавата има обществен договор с тях.

В България за по-малко от 40 години продължителността на живота се удължи с 10 години, отбеляза бившият социален министър.

"Третата възраст продължава все повече в съвременния живот.", допълни тя.

Излиза въпросът "можем ли да имаме тази пенсионна система, която сме замислили", при положение, че към 2025 г. имаме 50% дефицит – от необходимите ни 24 милиарда за пенсии 12 милиарда не можем да съберем от вноски", посочи Христова.

Тя изрази скептицизъм дали е добре "да се наслагва реформа върху реформа".

Какви промени трябва да бъдат направени в пенсионния модел, за да не го огънем и счупим критично? И сега не е малка осигурителната вноска и увеличаването ѝ ще засегне интересите на много хора, подчерта Христина Христова.

Как ще се промени пенсионната система

Коефициентът на заместване (спрямо доходите от трудова дейност) е най-важният измерител за състоянието на пенсиите. У нас той е 54-55%, което не е малко за нашия стандарт на живот. Има държави в ЕС, където този коефициент е между 30 и 40%, поясни тя.

Според Христина Христова е необходимо прочистване на пенсионната система от плащания, несвързани с трудова дейност и осигурителния принос. Като примери тя посочи социалната пенсия за старост, която има етични функции, а също така и социалната пенсия за инвалидност.

istock
istock

Бившият социален министър очерта обективен и субективен фактор за равнището на пенсиите – демографската криза и застаряващото население и "неразумните, популистки преизчислявания на пенсиите и решения, не базиращи се на осигурителния принцип", както и "ударното увеличаване на минималната пенсия". "Пенсионната ни система не може да посрещне тези разходи.", смята тя.

Мултифондовете са добра форма, дават добър резултат, коментира в заключение Христова.

"Това означава човек сам да преценява най-вече според възрастта си – в по-млада възраст може да се договори с фонда да има по-рискови инвестиции, по-голяма доходност, може среднорисково в средна възраст. Ролята на втория стълб е да увеличава нашите пари. Това да бъде допълваща пенсия. Законът гарантира – това, което е внесено, е гарантирано.", каза бившият социален министър.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase