Депутатите в бъдещото 43-о Народно събрание ще получават най-малко 4430 лв. на месец . В тази сума влиза основната заплата от 2658 лв. (три пъти по 886 лв., колкото е средната заплата на наетите в обществения сектор за второто тримесечие ), както и безотчетните пари за сътрудници, кафета, цветя и костюми, на които избраниците имат право. 

Техният размер е 2/3 от стартовото депутатско възнаграждение, или още 1772 лв. Някои от парламентарните групи обаче задържат част от безотчетните пари за общи разходи, съобщава "Труд".

Ако новите народни представители решат да замразят заплатите си - практика, която предшествениците им прилагаха до януари т.г., месечната сума ще е 4080 лв. (2448 лв. основна заплата и 1632 лв. безотчетни пари - б.а.).

Каквото и да е стартовото възнаграждение, към него се прибавят пари за клас, както и надбавка между 10 и 15 %, ако някой от избраниците има степен "доктор" или "доктор на науките". Ръководството на парламента и шефовете на комисии получават допълнителни възнаграждения.

Дори и да не стъпят в парламента, новите депутати ще могат да получават 1/3 от основната заплата - или 886 лв., както и 590 лв. за експерти и костюми. Въпреки популистки изказвания, че отсъстващите без извинение не трябва да вземат пари, предишните избраници не промениха тази разпоредба.

Депутатите имат право още на пари за дневни разходи и хотел при посещения в района, от който са избрани, без значение дали имат жилище там или не. Освен това те могат да пътуват със служебна кола и бензин или да ползват частни автобуси, като разходите за билетите ще им бъдат възстановени. Избраниците ползват безплатно жп транспорт.

Ако избирателният район е на повече от 250 км, депутатите могат да ползват до 40 безплатни еднопосочни или двупосочни самолетни билета на година. За останалите избраници билетите са общо 12. Народните представители могат да бъдат командировани и в чужбина, като разходите са за сметка на парламента.

Депутатите от провинцията, които не притежават жилище в София, имат право да ползват безплатен апартамент, който да е предварително ремонтиран и обзаведен. В него те могат да се преместят заедно със съпрузите и децата си. Избраниците са длъжни да покриват единствено режийните разходи.

Народните представители могат да пътуват без пари в градския транспорт в столицата, както и в метрото.

Депутатите имат привилегията да спират личните си автомобили на паркинг пред сградата на парламента, който се плаща с държавни пари. Останалите места са синя зона.

В бюфета на Народното събрание те могат да закусват, обядват и вечерят на изгодни цени.

Животът им е застрахован за сметка на бюджета.