Глобите за работниците, които се съгласяват да работят без трудови договори, ще отиват в НОИ. Около тази идея на КТ "Подкрепа" са се обединили принципно социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество, стана ясно вчера.

Все още обаче има големи различия как тя да се осъществи. Социалното министерство предлага глобата да е от 50 до 200 лв. От "Подкрепа" настояват глобата да е равна на 3 минимални вноски за съответната длъжност и да отива за осигурителни права на глобения. От КНСБ обаче контрират, че това няма как да се приложи при хора, които не се осигуряват.

Затова тяхното предложение е парите от глобите просто да отиват в общия кюп в НОИ и да бъдат процент от минималната заплата за 3 до 5 месеца назад. Президентът на КНСБ Пламен Димитров обаче е категоричен, че профсъюзът ще приеме изобщо да има такава глоба само ако паралелно с това бъде криминализирано укриването на осигуровки.

Дянков бил принципно съгласен с друга идея на КНСБ - неплатени осигурителни вноски автоматично да се приспадат от ДДС, което трябва да бъде възстановено на фирмите.

Промени в Кодекса на труда ще позволят на трудовите инспектори да превръщат всеки договор за намалено работно време в такъв за пълен ден, ако човек бъде хванат да работи над 4 часа, без да е наложително. В момента те имат права да обявяват трудово правоотношение, ако хванат някой да работи без договор.

Други текстове пък ще направят възможно единият родител да може да прехвърля на другия част от неплатения отпуск за гледане на дете до 8 г., но този път до 5 месеца. Целият отпуск е 12 месеца и до т.г. той можеше да се ползва изцяло от единия родител със съгласието на другия. В началото на годината обаче правителството премахна тази възможност и задължи всеки от родителите да си ползва неговата половина. От социалното министерство обясниха промяната с евродиректива.

Работодателят вече ще е длъжен и да се съобразява с настояването на родители да имат плаващо работно време или с променена продължителност с цел да съчетават по-добре професионалния и личния живот. Все пак е предвидена вратичка - ако е възможно. Въпреки обещанията на социалния министър Тотю Младенов обаче в законопроекта няма предложение работодателят да не може да уволнява хора, придобили право за пенсия.

Засега без промяна пък остава възрастта за пенсия за всички българи. За нейното увеличение отново се заговори заради интервю на Симеон Дянков в "Труд". Вицепремиерът обаче категорично отрече да има такива намерения и увери синдикати и работодатели, че няма да пипа годините от 2012 г.

Недоволство

Вчера от най-големия синдикат в МВР - Синдикалната федерация на служителите в системата на вътрешните работи, обявиха пред БНР, че се стягат за протести. Те недоволстват срещу решението догодина изискуемият стаж за тях и за работещите в МО да се увеличи изведнъж с 2 години - от 25 г. на 27 г.

Полицаите се оплакват, че са научили за идеята от медиите и очакват военните да ги подкрепят в протестите. Увеличението на стажа беше компромисно решение, като в същото време военни и полицаи остават единствените, които ще продължат да получават до 20 заплати при напускане на системата.

За останалите държавни служители обезщетението беше драстично намалено на 10 при пенсиониране, при това не върху пълна заплата.