Губят се между 20 и 40% от всички пари, които се отделят за здравеопазване под формата на бюджетни средства, здравни осигуровки, пряко доплащане от пациента, разходи за медикаменти и т.н. Само от бюджета на НЗОК средногодишно това прави над 100 млн. лв.

Една от основните причини за потъването на крупни суми е наложеното в съвременните здравни системи свръхлечение, в това число свръххоспитализации, прекомерно изписване на лекарства, на изследвания и др., ненужни в много от случаите.

Близо 400 хил. души не се осигуряват за здраве 

 

Данъците без промяна, повече пари за здраве и образование 

 

Над 3,2 млрд. лв. от джоба си дава годишно народът за здраве

 

Това обясни д-р Стамен Попов, мениджър на една от водещите фармацевтични компании в страната, работеща в партньорство с Българското онкологично дружество.

По думите му върху производителите на лекарства се оказва натиск и има заплахи не заради създаването на нови лекарства, а заради лечебните резултати, които те постигнат.

Анализите на различни прогнози относно здравните системи в Европа и по света показват, че разходите за здравеопазване ще растат все повече, като темпът на нарастване ще изпреварва икономическия растеж на света. Заделянето на все повече средства обаче досега не е направило здравните грижи по-качествени.

Това е и една от причините водещи експерти и мениджъри да настояват все повече за създаването на ясни разчети къде се дават средства, за какво се дават и на базата на какви конкретни резултати.

Представители на фармацевтичния сектор са убедени, че една от мерките срещу нарастващите разходи за лекарства е ценообразуването да се обвърже с реално постигнат ефект при пациента.