Ревизори предотвратиха източване на фиктивно майчинство от страна на пловдивска фирма, занимаваща се с реклама и маркетингово проучване. Това съобщиха от Териториалната дирекция на НАП.

Ревизирайки фирмата, данъчните установяват, че работодателят е назначил със задна дата 23 служителки, на които предстои излизане в майчинство. Трудовите договори на жените са с дати от 6 до 12 месеца по-стари от датата, на която собственикът придобива фирмата, купувайки я от предишния притежател.

На други три бременни договорите също не са признати за действителни, тъй като няма доказателства нито за положен труд, нито за изплатени заплати. Реално служителките не са работили. Осигуряването им също е било фиктивно, тъй като няма плащане на осигурителни вноски. Заради подаването на персонална информация за осигурителния им доход обаче, жените получават право на изплащане на майчинство.

Схемата е типичен опит за източване на средства от бюджета. В случая 26-те жени са били осигурявани върху максимален осигурителен доход от 2000 лева, което би им дало право на висок размер обезщетение. Повечето от тях са се водили на длъжност „технически сътрудник”, имало е и няколко секретарки.

Възнагражденията им са варирали между 1600 и 2300 лева, но на практика никоя от тях не е получила заплата.

Поради съмнения за подобен опит злоупотреби с осигуряване на майки, НАП Пловдив ревизира още две фирми.