Консултативният съвет, който изготвя план за пенсионна реформа, обяви мерките за промяна на социалното законодателство, които ще предложи на следващото правителство.

Една от предложените промени е увеличаването на осигурителната вноска за пенсия с 1% от 2015-2016 година, като от 2019 се предвижда с още 1% да нарасне вноската за пенсия, съобщи БНТ.

Предвижда се увеличение с 1% и за универсалния пенсионен фонд – този втори стълб от осигурителната система засяга хората, родени след 1960 година.

Има идея за държавните служители от 2015-16 г. да се въведе т.н. “специална вноска”, което означава държавата повече да не поема пенсионните вноски на държавните служители и те сами да се осигуряват. 

Това според социалният министър Йордан Христосков ще доведе до увеличаване на заплатите на държавните служители.

Предвижда се и увеличаване на минималната работна заплата от догодина – от 340 на 380 лева.

Експертите са се опитали да изработят два варианта за пенсионната реформа, единият е по-лек, другият – по-сериозен.

Първият е да се стигне до изравняване на пенсионната възраст и при мъже, и при жени – на 65 години и това да стане през 2036 година.

До тогава нарастването на пенсионната възраст ще бъде с около 2 месеца за жените и 1 месец за мъжете.

Вторият вариант е по-сериозният - през 2028 година да се постигне въпросното уеднаквяване на пенсионната възраст и тя да е 65 години. Тогава нарастването ще е по 2 месеца за жени, по един за мъжете, но до 2017, а от 2017 стъпката ще нарасне с по още 3 месеца.

Всички тези варианти предстои да се обсъждат и да стане ясно кои от тях ще бъдат приети, защото дефицитът продължава да расте и ще бъде над 2 милиарда лева.