Междувременно страната ни е назад в класацията на индекса за върховенство на закона.
По удовлетвореност от правосъдието и по борба с корупцията България се нарежда между Косово и Сенегал, а по разходи в сферата - сме първи в Европейския съюз.
"Трябва да се търсят лостове, свързани основно с бюджета и с преформатирането на съдебната карта на страната, да няма съдилища – "свещени крави“, които да съществуват на всяка цена. Не бива да има структури на прокуратурата, които да са подчинени единствено на волята на главния прокурор. В някои прокуратури освен редовите прокурори, които се занимават с професионалната си дейност, има четирима, петима, че и до шестима заместници“, попита Брегов.

По думите му 93% от бюджета на съдебната власт отиват за плащания за възнаграждения и бонуси на съдиите, прокурорите и следователите.
"Те трябва да бъдат възнаградени, но имат до 4 заплати годишен бонус, защо получават и 5000 лева за облекло? Имаме модел, в който едва 7% се харчат за капиталови разходи и други разходи на съдебната власт, останалите са за персонал. Заплатите нарастват всяка година и това е заложено в Закона за съдебната власт“, обясни Иван Брегов.
По думите му има общо над 2200 съдии и 1500 прокурори у нас.
"Трябва ли да има четирима заместници на окръжен прокурор? А във ВСС - агроном да се занимава със статистиката и да има над 100 души администрация? Нужно ли е заместниците на главния прокурор да имат служебни автомобили и лични шофьори? Където икономическата активност е висока, нека ги има тези хора, но където ги няма и липсва ресурс, да бъдат съкратени щатове", призова Брегов.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase