Около тази теза се обединиха икономистът Юлиан Войнов и бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова в фира на NOVA News.
Христова даде и пример. „Основно възрастните хора се оплакват от това, че не познават евробанкнотите. Но не е необходимо да разпознават дизайна на копюрите, тъй като в крайна сметка познават числата върху тях. Но чисто психологически те се притесняват най-вече от това дали няма да им намалеят пенсиите”.
Нов онлайн калкулатор улеснява превалутирането на лева в евро
От своя страна Войнов подчерта, че тези опасения от еврото сред обществото се нагнетяват от политически лица, чиято цел е именно това – да насаждат притеснения. Той обясни, че разяснителната кампания на правителството след 8 август трябва да е насочена към това да се обясни подробно какъв е механизмът, който ще последва от преминаването на лев към евро.

„Какво ще се случи на първи януари 2026 година? Как ще се превалутират парите в банките? Трябва ли да се обръщат левове в евро преди първи януари? Трябва ли да се внесат парите в банките или да се държат в кеш? Практически това са насоки, които трябва да бъдат насочени за разясняване как ще стане този преход и след първи януари как хората ще имат достъп до своите средства”.
Еврото влиза: Съвети за спестявания, имоти и край на курса
Според него е важно да се проведе и кампания, в която да се набележат и съответните рискове, които е възможно да възникнат.
„Те са свързани най-вече с предоставянето на парични средства – евробанкноти и монети до магазинната мрежа. Защото в първите месеци именно магазините ще бъдат основната точка, в която хората ще имат контакт с новата валута. Ще плащат в лева, а ще получават евро”, подчерта той.
Целия разговор гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase