През периода на приватизацията много граждани са подтикнати от държавата да участват с трудови акции в капитала на бивши държавни дружества и да внесат в тези дружества милиони левове. Впоследствие със законови промени участието на тези граждани в капитала на такива дружества се поставя под въпрос, а те не получават никакви компенсации. Това посочва депутатът Юлиана Матеева в питане до министъра на икономиката Петър Дилов. Тя пита дали се предвижда проверка на случаи на отказани компенсации.

В отговор министърът уточнява, че трудови акции са се давали при няколко случая:

На работници в приватизиращо се предприятие, които са работили в него не по-малко от 2 години преди това

На хора, чиито трудови правоотношения с приватизиращото се предприятие са прекратени до 14 дни преди дата на приватизация

Хора, които са били пенсионирани най-много 10 години преди датата на обявяване на решението за приватизация и са имали най-малко 3 години трудов стаж там

На управители, контрольори и членове на управителните съвети на предприятието

Бизнес и синдикати против проектозакона за „спящите акции“

При придобиване на акции при облекчени условия, е нужно подаване на декларация за еднократно използване на преференцията и съгласие от акционерните дружества да изплатят всички записани акции при тяхното закупуване, което определя доброволния характер на придобиването им.

Хората закупили акции или дялове придобиват статут на акционери или съдружници с всички произтичащи от това права и задължения. Те дават право на дивидент, право на ликвидационен дял, право на лихва, право да се запише пропорционална част от новите акции при увеличаване на капитала, съответно управителни права и контролни права, посочва министърът.

istock
istock

Относно придобиването на дялове – аналогично при прехвърлянето на дружествени дялове от капитала възникват право за получаване на част от печалбата, реализирана от дружеството, съразмерно с дела, право на ликвидационен дял при прекратяване на дружеството, право на управлението на дружеството, право за напускане на дружеството, задължение за оказване на съдействие в дейността на дружеството.

С оглед на това правните отношения между акционери или съдружниците и съответното дружество се регламентират от Търговския закон и са извън компетентностите на държавата, заключва министърът.


За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase