В специалното интервю за БНР главният секретар на Българската народна банка Стефан Цветков представя как ще изглеждат българските евробанкноти и евромонети.
Монетите ще имат една обща страна за всички страни от еврозоната, както и национална, която ще има специфичен дизайн за България.
Мадарският конник ще бъде върху монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, св. Иван Рилски на монетата от 1 евро, а Паисий Хилендарски – върху тази от 2 евро.
Върху националната страна надписите ще бъдат на кирилица, уточнява Цветков. "Названието на паричната единица евро, освен с латински и гръцки букви, е изписано и на кирилица", обясни той.
Те ще бъдат разплащателно средство в 21 държави от еврозоната и в други държави, които използват тази валута, посочва той.
БНБ ще подготви и публикува на страницата си интерактивни материали, посветени на разпознаването на фалшивите банкноти.
Как и къде ще обменяме левове в пощите
Към датата на въвеждане ще бъдат осигурени достатъчно монети и банкноти от всички номинали с българска национална страна, уверява главният секретар на БНБ.
По думите му, сеченето на евромонети ще започне веднага след вземането на решение за приемане на страната ни в еврозоната. "На определената дата за въвеждане те ще бъдат пуснати в обращение на територията на Република България", каза Цветков.
Около 640 тона е количеството на сегашните левови банкноти в обращение, или това е равнозначно на около 32 тира. 7700 тона пък е общото количество монети, което представлява над 385 тира. Изтеглените от обращение банкноти и монети ще бъдат унищожени, обяснява експертът.

istock
Българските монети не могат да бъдат преработени в евромонети, тъй като има разлика в металите и сплавта.
Банкнотите пък ще бъдат унищожени чрез невъзстановимо изрязване на тънки парчета и след това брикетирани", уточни главният секретар на БНБ.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase