Съгласно новоприетия и обнародван Закон за пазарите на криптоактиви (ЗПКА), Националната агенция за приходите (НАП) преустановява воденето на Електронен публичен регистър на доставчици на криптоуслуги. Това произтича от §5, ал. 1 и ал. 2 на преходните разпоредби на закона.

Конкретните последици от закона са следните:

- НАП прекратява регистрацията на лицата, които по занятие предоставят услуги за обмяна между виртуални валути и официално признати валути без златно покритие;

- Прекратява се и регистрацията на доставчици, предоставящи услуги по прехвърляне или обмяна на виртуални активи;

- В това число попадат и услугите по съхранение и управление на виртуални активи, когато те позволяват контрол върху тях;

- Също така се обхващат и услугите, свързани с публичното предлагане на виртуални активи, както и доставчиците на попечителски портфейлни услуги.

Как фалшиви бoрсови агенти източват спестяванията на българи

Тези дейности досега се регламентираха от Наредба Н-9 от 7 август 2020 г. на министъра на финансите, която уреждаше условията и реда за вписване в регистъра.

Оттук нататък, регистърът ще бъде предаден на Комисията за финансов надзор (КФН), която ще поеме надзора над спазването на изискванията на европейския Регламент (ЕС) 2023/1114 и актовете по прилагането му.

КФН ще действа като компетентен орган съгласно чл. 93 от регламента, с изключение на случаите, попадащи в изричната компетентност на Българската народна банка.

Нова ера за криптопазара в България: Какво предвижда приетият закон

Тази стъпка бележи сериозна институционална промяна в регулацията на криптопазара в България и отразява усилията за хармонизация с европейските изисквания за прозрачност и контрол в сектора на виртуалните активи.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase