Това съобщиха от съда.
С чл.1, ал.1 от оспореното постановление се определя от 1 януари 2025 г. размер на минималната работна заплащта за страната от 1 077 лв. и на минималната часова работна заплата от 6,49 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.
Върховните магистрати приемат, че вредите, които ще настъпят за членовете на асоциацията от прилагането на подзаконовия нормативен акт, не могат да бъдат противопоставени на значимия обществен интерес от неговото действие.
В този смисъл направеното искане от страна на Сдружение „Асоциация на индустриалния капитал в България“ за спиране на действието на постановлението се явява неоснователно и след да бъде оставено без уважение, посочват от ВАС.
Определението по административно дело № 10697 от 2024 г. може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.
Работодателите оспорват новата минимална заплата от 1077 лв. пред съда
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) настоя за отмяна на Постановление № 359 на Министерския съвет, което предвижда повишение на минималната работна заплата (МРЗ) на 1077 лв. от началото на 2025 г.
АИКБ внесе жалба до Върховния административен съд, като твърди, че постановлението е прието без необходимия социален диалог и нарушава важни международни трудови стандарти.
Според асоциацията, увеличението на минималната заплата е определено чрез „необоснована формула“ и не отчита основни икономически фактори като производителността на труда и покупателната способност на населението.
1077 лева става минималната заплата през 2025г.
АИКБ се позовава на Конвенция 131 на Международната организация на труда и на европейската Директива 2022/2041, които призовават за по-задълбочен анализ и внимателно съгласуване на подобни решения. Според асоциацията, определянето на МРЗ само въз основа на процент от средната работна заплата е неподходящо и сравнява несъпоставими стойности, което може да доведе до изкривявания на трудовия пазар.
Коментари
2