За основни елементи на националната страна на българските евромонети е възпроизведен дизайнът на настоящите български разменни монети.
Дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На тях са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС.
След приемане на еврото: Заплати и пенсии се закръглят нагоре, цените – замразени за месец
Одобрените през 2024 г. графични проекти за дизайн на българската национална страна на евромонетите отговарят на изискванията за основните мотиви и задължителни реквизити на дизайна. Съгласно нормативните изисквания, всяка национална страна на евровите монети включва задължителни и незадължителни реквизити.
Задължителните елементи са:
►Изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз;
►Изписване на кирилица на думата „БЪЛГАРИЯ“ като обозначение на емитиращата държава;
►За българските евромонети от 2 евро – надпис, изписан последователно по гурта, като на едната половина е изписано „БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, а на втората половина – обърнато изписан същият надпис.

Избраните незадължителни елементи са:
►Изписване на кирилица на думата „евро“ на монетите от 1 и 2 евро, „стотинка“ на монетата от 1 цент и „стотинки“ на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
►Изписване на годината на въвеждане на еврото в България.
Ето и как ще изглеждат българските еврови монети:
♦Мадарски конник – на евромонетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
Снимка: БНБ
Снимка: БНБ
Снимка: БНБ
Снимка: БНБ
♦Св. Иван Рилски – на евромонетата от 1 евро;
Снимка: БНБ
♦Паисий Хилендарски – на евромонетата от 2 евро;
Снимка: БНБ
Припомняме, че на 4 юни Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха зелена светлина по пътя на България към членство в еврозоната. Според публикувания Доклад за конвергенцията на ЕЦБ от 2024 г. насам България е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната и е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 година.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase