Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива?

Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба:

Какви са правата ни при покупка на стоки „втора употреба“

"Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в която наблюдаваме един стремеж към пълна хармонизация на правилата в областта на потребителското право. Една нова тенденция, при която държавите членки не могат да въвеждат различни разпоредби от предвидените в съответната директива. Т.е. нито по-строги, нито по-малко строги от предвидените. 

istock
istock

В този смисъл принципът за минимална хармонизация отстъпва на принципа на пълна хармонизация. Целта е да се уеднакви правната уредба и всички потребители в рамките на общия пазар на ЕС да имат еднакви права. Необходимостта от приемане на тази нова директива, която ще влезе в сила през следващата година, е свързана с развитието на новите технологии, по-специално ИИ, кръговата икономика и новите глобални вериги за доставки."

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase