Над 10 милиона европейци са работили като специалисти в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) през 2024 г. Това сочат най-новите статистически данни на Евростат, като този брой представлява 5% от всички заети в Европейския съюз. Тенденцията бележи стабилен ръст на сектора както на общоевропейско, така и на национално ниво.

Жените в ИКТ: България остава сред водещите, но губи позиции

Един от ключовите акценти в анализа на Евростат е участието на жените в ИКТ сектора. През 2024 г. делът им в ЕС е бил 19,5%. Въпреки че тази стойност показва слабо подобрение спрямо предходни години, все още остава значителен дисбаланс между половете.

Кои са най-желаните и добре платени професии в Европа

България, която през 2023 г. бе лидер по дял на жени в ИКТ с 29,1%, е отстъпила позиция през 2024 г., макар и съвсем леко – на 27%. Въпреки това, страната остава в челната тройка по този показател, редом с Естония (27,6%) и Румъния (27,3%). За сравнение, най-ниски стойности са отчетени в:

- Чехия – 13%;
- Малта – 14,7%;
- Унгария – 15,2%.

istock
istock

Дял на ИКТ специалистите в България – под средното за ЕС, но със стабилна база

Като общ дял от заетите, България също е в позиция на умерено развитие. През 2024 г. 4,6% от работещите у нас са били заети в ИКТ сектора – малко под средното за ЕС, но над нивата в страни като Гърция (2,5%), Румъния (2,8%) и Италия (4%).

Достатъчно ли са жените шефове у нас

Лидери по концентрация на ИКТ специалисти са:

- Швеция – 8,6%;
- Люксембург – 8%;
- Финландия – 7,8%.

В периода между 2014 и 2024 г. ИКТ секторът в ЕС бележи стабилен възход – с ръст от 1,6 процентни пункта за десетилетие, като дори през последната година е отчетено увеличение от 0,2 процентни пункта.

България продължава да бъде сред страните в ЕС с висок дял на жени в ИКТ сектора – едно от малкото положителни изключения от общата европейска картина на полов дисбаланс. В същото време, като дял от всички заети, страната остава под средното равнище в ЕС, което подчертава необходимостта от политики за по-активна дигитализация, ИТ образование и задържане на кадри в бранша.

Данните от Евростат ясно очертават две посоки за България:

- Положителна тенденция в осигуряването на по-голямо женско присъствие в технологичните професии;
- Необходимост от допълнителни усилия за разширяване на ИКТ сектора като дял от националната икономика.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase