През последните шест години около 10–13% от свободните работни места, обявени през бюрото по труда, са свързани със сезонна заетост. Само през 2024 г. над 36 000 разрешения за работа са издадени на чужденци, от които значителна част в секторите на сезонен труд.


Част от сериозните тревоги, свързани с рисковете при сезонната заетост е липсата на трудов договор. Освен това част от работниците са изложени и на несправедливо заплащане.

Какви са основните проблеми, но и възможности пред кандидатите?

„През последните години има не само по-голяма необходимост от работници, но и по-голям брой от хора работят на сезонни договори ”, каза Александър Георгиев, представител на конфедерацията по заетостта в ефира на NOVA NEWS.

Летен тласък на заетостта: Над 13 000 души започнаха работа през юни

Георгиев обясни, че сезонните служители най-често предпочитат три сектора – туризъм, строителство и земеделие.

„През годините имаше и доста политики на тези работодатели, с които да задържат работниците целогодишно. За съжаление обаче в някои сектори, при борбата за оптимизация и за по-високи доходи, част от служителите трябва да бъдат освободени, каза още Георгиев. Според него трудностите, с които работодателите се сблъскват при опит да задържат служителите води и до нужда от повече сезонни договори.

istock
istock

„Някои младежи споделят, че не искат сезонна работа в по-популярните сектори, защото липсата на трудов договор води и до други проблеми – липса на здравни осигуровки и сигурност за самите тях”, обясни експертът.

Причините, поради които работодателите толкова често издават граждански договори, е че искат да поставят в тестови период новите си служители пред да се стигне до сключване на трудов, смята Георгиев. Той определи като грешен този подход.

Над 100 000 чужденци запълват глада за кадри в България

„Една част от проблема на работодателите да не успяват да запълват нуждите си за персонал, са някакви битови условия. За това се подхожда и към тази стъпка”, каза още той.

В сектор "Земеделие" е въведено и сключването на еднодневни трудови договори. Благодарение на облекчения процес за кандидатстване и подписване на споразумението, през миналата година са сключени такива за между десет и дванайсет хиляди души.

„Чуждестранните работници са краен вариант за работодателите. Има някои законодателни фактори за това, но също така у нас има повече български туристи, те предпочитат да общуват с българи, на български език”, посочи той и допълни, че организационната структура по заявяването на нужда за персонал от чужбина също е изпитание пред бизнеса.

Повече по темата гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase